Yönetim 2.0 konferansını 1 Ekim’de Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali Kampüsü’nde farklı sektörlerden 200’ün üzerinde yönetici ve akademisyenin katılımı ile gerçekleştirdik. Türkiye’nin en iyi yönetim gurularının konuşmalarının ardından HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, SAP Türkiye Ülke Müdürü Zeynep Keskin, Migros Genel Müdür Yardımcısı Demir Aytaç ve BKM Genel Müdürü Soner Canko‘nun yer aldığı bir CEO Paneli gerçekleştirildi. Panelin moderatörlüğünü Fortune Türkiye dergisi editörü Kerem Özdemir gerçekleştirdi. Tüm konuşmacılara, CEO Paneli’nde tecrübelerini paylaşan yöneticilere ve katılan herkese teşekkür ederiz.

Etkinlikte tüm konuşmacıların sunumlarının video kaydını yaptık. Yayına hazırlık çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki günlerde yayına hazırladığımız videolarımızı YouTube kanalımızdan, Yönetim 2.0 etkinlik sayfamızdan yayınlıyor olacağız.

Yönetim 2.0 sunumlarını kısa kısa özetlemeye çalıştık. Konferansta yer alan her konuşmacı ufuk açan sunumlar yaptı. Bunları birkaç cümle ile özetlemek oldukça güç. Yine de katılan konuklarımızın hatırlaması için, katılamayanların da genel bir fikir edinebilmesi için konuşmalarla ilgili şu özet bilgileri sunmak istedik:

Halil Aksu: Deneyim dönemi başladı!

Konferansın açılış konuşmasını, GelecekHane’nin kurucusu ve baş düşünürü Halil Aksu yaptı. Halil Aksu, aktardığı örneklerle içinde bulunduğumuz süreci deneyim dönemi olarak anlamlandırmak gerektiğine dikkat çekti. İş dünyasında değişimi başarıya giden bir yolculuk olarak tanımlayan ve kalıpları kırmaktan çekinmeyen yöneticilerin şirketlerini başarıya taşıyacağını belirten Aksu, “Deneyim dönemi odağında insanların-çalışanların değişen davranışlarının doğru anlamlandırılması iş dünyası için kritik öneme sahip. Yöneticilerin bu değişimin farkında olarak organizasyon stratejilerini belirlemesi gerekiyor” dedi.

Matthias Daub: Yönetim 2.0 – Nedenleri

McKinsey & Company firmasının partneri Matthias Daub, konferansta konuşmasını yapmak üzere Almanya’dan aramıza katıldı. Daub, konuşmasında teknolojinin insan hayatında yarattığı değişime dikkat çekerek iş hayatında verimlilik ve başarı için yeni yönetim stratejilerinin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Evrim Kuran: Z-Kuşağı Üzerine

Konferansın üçüncü konuşmacısı, jenerasyonel sistemler konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden, Dinamo Danışmanlık kurucu ortağı Evrim Kuran oldu. Kuran, şirketlerin yetenek yönetimi kapsamında kuşaklar arası köprü kurmasının önemine ve yeni kuşakları daha iyi anlamak üzere çaba harcanması gerektiğine vurgu yaptı. Eski tip şirket yönetim süreçleri kapsamında gençlerin artık şirketlerde çalışmak istemediğini belirten Kuran, yeteneklerin iş hayatına dahil edilmesi ve onların iş hayatında yüksek motivasyona sahip olması için çağın gerektirdiği yaklaşımların ortaya konmasının önemine de değindi.

Evrim Kuran, radyonun 35 yılda 50 milyon kullanıcıya ulaştığı ancak günümüzde Angry Birds oyununun 50 milyon kullanıcıya ulaşma süresinin sadece 35 günde olduğunu hatırlatarak; 35 günde 50 milyon kullanıcıya ulaştığımız günümüzde, yönetim stratejilerimizin 19. yüzyıldan kalma olmasını sorgulamak ve Z kuşağına hazır olmak gerektiğini vurguladı. Kuşaklarla ilgili çarpıcı bilgiler paylaşan Kuran, kuşakların 360 derece bir daire şeklinde dönüşüm içinde olduğunu, Z kuşağının 1946-1964 yıllarında doğmuş olan ve Sessiz Kuşak olarak adlandırılan Baby Boomers ile benzeri özelliklere sahip olduğunu belirterek, Z kuşağının da sınırların ve sistemin değişeceği bir dönem olacağını söyledi.

 

Niels van der Linden: Yönetimde Oyunlaştırma

e-Yönetim uzmanı Niels van der Linden, oyunlaştırmanın çalışanların motivasyonlarını artırmakla ilgili bir çalışma olduğunu, Avrupa ülkelerinde şirketlerde çalışan bağlılığının %14 oranında, şirkete bağlı hissetmeyen çalışanların ise %66 oranında olduğunu vurgulayarak, oyunlaştırma ile işin sıkıcı olmaktan çıkarılabileceğini belirtti.

Baran Korkut: Strateji 2.0 / Tasarım

İş ve Strateji Tasarımcısı Baran Korkut yaptığı sunumda, yöneticilerin de bir anlamda tasarımcı olduğunu belirterek ürün tasarımında olduğu gibi yönetimi tasarlarken, şirket hedeflerini, şirket çalışanlarını, iş ortaklarını ve müşterileri düşünerek  hareket etmenin önemine değindi. Korkut, strateji tasarımının bir süreç olduğunu, bunu benimsemiş ve inovasyonu içselleştirmiş şirketlerin bir adım daha olduğunu sözlerine ekledi.

İsmail Hakkı Polat: Yönetim ve Yeni Medya

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat da geçmişte veri, ağ ve içerik konusunda ayrı ayrı uzmanlaşan şirketler olduğunu, artık günümüzde ise bu üç alanda sinerji oluşturan, birlikte uzmanlık yaratan ve yöneten şirketlerin büyüyeceğini belirtti. Bu ekosistemi yaratmak ve yönetmek için de Dijital Dönüşüm Liderlerinin organizasyonlara dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

İsmail Hakkı Polat, konuşmasının ardından sunum dosyasını SlideShare üzerinden paylaştığını duyurdu.

Uğur Özmen: Yönetim Bilimleri 2.0

Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Müşteri Tecrübesi Yönetimi konularında Türkiye’nin otorite ismi ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uğur Özmen de şirketlerdeki departmanların işlevinin ve öneminin dijitalleşme ile değiştiğini anlattı. Bu kapsamda iş dünyasında dijitalleşmeden sorumlu yöneticilerin arttığına dikkat çekti. Özmen, müşteri ve insan odaklı yönetim süreçlerine sahip şirketlerin başarılı olduğunu ifade etti.

Uğur Özmen de sunumunda ele aldığı konuları kendi sitesinde yayınladığının bilgisini verdi.

CEO Paneli

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin CEO’ları ve üst yöneticileri, Yönetim 2.0 Konferansı’nın CEO Panelinde bir araya geldiler. HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, SAP Türkiye Ülke Müdürü Zeynep Keskin, Migros Genel Müdür Yardımcısı Demir Aytaç ve BKM Genel Müdürü Soner Canko yeni çağın değişen çalışan profili kapsamında yönetim yaklaşımlarını nasıl değiştirdiklerini ve geleceğe bakış açılarını anlattılar.

Halil Aksu: Kapanış konuşması – Kalıp Kıran Hareketi‘ne siz de katılın

Yönetim 2.0 Konferansı, yönetimde alışkanlık haline geldiği için vaz geçilemez olarak algılanan ancak şirketlere zarar veren bir kısım kötü alışkanlıklardan uzaklaşarak yeni bakış açılarına sahip olamak üzere “Kalıp Kıranlar” isimli platformun da duyurusuna ev sahipliği yaptı.

Kalıp Kıran Hareketi’nin her ayın son pazartesi günü dileyen her düzeyde yöneticinin ve gönüllünün katılımına açık olarak düzenli toplantılar yapmasına karar verildi. Kalıp Kıran Hareketi’nin 2015 yılı toplantıları 26 Ekim, 30 Kasım ve 28 Aralık tarihlerinde 18:00-20:00 saatlerinde, Kolektif House’da yapılacak. Lütfen takvimlerinize eklemeyi unutmayın 🙂

Kalıp Kıran Toplantı Takvimi

  • 26.10.2015
  • 30.11.2015
  • 21.12.2015

Saat: 18:00 – 20:00

Yer: Kolektif House

Konu: Yönetim 2.0

>> 2016 yılı boyunca da her ayın son pazartesi toplantılar devam edecek…

Kalıpkıran Hareketi’ne katılmak ve gelişmelerden haberdar olmak için www.kalipkiran.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X