Enerji üretmek için kaynaklar harcanıyor, bu kaynaklar ise sınırlı.

Yenilenebilir yöntemlerle enerji üretmek ise çok maliyetli olabiliyor, buna karşın verimleri de çok yüksek değil genelde.

Hydrostor adındaki Kanadalı bir kuruluş ise doğaya zarar vermeden ve tükenebilir kaynakları kullanmadan enerji üretmek için yepyeni bir yöntem geliştirdi, üstelik maliyeti de düşük.

Hydrostor enerjinin sadece batarya ile değil farklı şekilde de depolanabileceğini göstermekte.

Havayı depolayarak enerji üretebilmenin yolunu bulan Hydrostor özel altyapılar sayesinde suyun 50 ile 500 metre derinliğinde denizin dibine balonlar bağlayıp havayı balonlar içinde depolamaktadır. Hydrostor sistemi güneş ve rüzgâr enerjisiyle özel kompresörler çalıştırmakta.

Kompresör ise gelen enerji ile denizin dibine kurulan balon depolara hava basıncı ileterek balonlar dolana kadar şişirmekte.

Tüketici elektriğe ihtiyaç duyduğu zaman balonlardaki havayı tekrar yüz üstüne ileterek yakındaki jeneratörlere ulaştırmakta.

Oradan türbinlere iletilen hava basıncı mevcut basınç ile elektrik üretmekte.

Bu işlem tekrar doğaya zarar vermeden düşük maliyetler ile istenildiği kadar tekrarlanabilmektedir.

Hydrostor’un yaptığı araştırmalara göre:

· Üretilen elektriğin yüzde 75’i şehirlerde kullanılmakta

· Yoğun kullanım zamanlarında elektrik tüketimi ortalama kullanımın en az yüzde 20 üstünde

· Yerel elektrik üretim tesisler çoğu zaman bu durumlarda tam kapasite ile çalışarak tüketiciyi elektrik ile beslemekte zorluk çekmekte

Yoğun kullanım durumlarında da istikrarlı bir üretim sağlayabilen sistem sayesinde enerji sadece ihtiyaç olduğunda üretilmekte, böylece türbinler boşa çalışarak yakıt kullanmak zorunda kalmayacak.

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=xT5420ENg7o”][/ef-video]

Şimdilik pilot bölge olarak Kanada’nın Toronto şehrinin yakınlarında Ontario gölünde hayata geçirilen bu proje, yenilenebilir enerjinin öneminin arttığı bu zamanlarda tüm dünyada yaygınlaşarak yoğun olarak kullanılması an meselesi gibi gözüküyor.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X