Geçtiğimiz hafta Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü‘nde düzenlediğimiz Yaşam 2.0 etkinliğinde, yaşam bilimleri alanında uzman konuşmacılarımız kişisel tıp uygulamaları üzerine bilgilendirici sunumlar gerçekleştirdi. Konferansta genetik ve nadir hastalıklar, kanser, yenilikçi aşı teknolojileri, genetik tabanlı kişiye özel tıp, tıp teknolojilerinde yaratıcılık ve yenilikçilik ve kişisel tıbbın geleceği gibi konular konuşulurken fuaye bölümünde de bu alanda faaliyet gösteren firmalar, start-uplar, dernekler ve kulüpler ziyaretçilere kendilerini tanıtma imkânı buldu.

Özellikle, Bilgi Üniversitesi Protein Laboratuvarı’nın ziyaretçiler ile birlikte gerçekleştirdiği mini deneyler ve aynı zamanda konuşmacılar arasında da yer alan Prof. Dr. Ata Akın tarafından düzenlenen EKG çalıştayı yoğun ilgi gördü.

Acıbadem Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Uğur Özbek, Prof. Dr. Cengiz Yakıcıer, Prof. Dr. Uğur Sezerman, Yrd. Doç Dr. Emre Deniz; Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören; Üsküdar Üniversitesi’nden Dr. Korkut Ulucan ve GenTest’ten Dr. Serdar Savaş uzmanlık alanları üzerine sunumlar yaptı.

[su_slider source=”media: 12707,12698,12699,12692,12706,12696″ link=”lightbox” width=”1400″ height=”900″ title=”no” mousewheel=”no”]

Etkinliğin son bölümünde Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cengizhan Öztürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Geen Biyoteknoloji, Vivosens Biyoteknoloji, GeneCare Biyoteknoloji ve Genomize Biyoteknoloji’nin konuk olduğu panelde proje başlangıçlarından bu yana karşılaşılan zorluklar ile girişimcilerin hikayeleri ziyaretçilere aktarılmak istendi.

Toplantıdan çıkan bazı değerli bilgileri şu şekilde özetlemek isteriz:

Etkinlikte açılış konuşması yapan Halil Aksu, “Yaşam bilimleri 21. yüzyılın en önemli teknolojik gelişim alanlarından biri olarak günümüzde dikkat çekiyor. Tıp bilimleri, zamandan ve yaşlanma sürecinden çok daha hızlı gelişiyor. Geleceği araştıran bir kurum olarak, bu süreç bizi nereye götürecek merak ediyoruz. Örneğin, 200 yıl yaşamak insanlığı nasıl etkileyecek? Şüphesiz ki gelecekte buna benzer yeni sorular ile karşı karşıya kalacağız.

Bu sene ikincisini gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde biraz daha tıp bilimine odaklandık, tıbbın 2 bin yıldır son derece genel geçer bir şekilde uygulandığını görüyoruz. Bu yüzyılda ise bu durumun değişeceğini öngörmek zor değil, çünkü teknoloji çok hızlı gelişiyor.  Gelecekte çok daha fazla hedefe odaklı ve kişiye özel tahlil ve tedavi yöntemleri ile karşılaşacağız” dedi.

[su_slider source=”media: 12703,12701,12689,12686,12685,12687,12684,12683″ link=”lightbox” width=”1400″ height=”900″ title=”no” mousewheel=”no”]

Genetik ve Nadir Hastalıklar üzerine konuşma yapan Acıbadem Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Özbek ise 2000‘de 1 kişide görülen hastalıkların nadir kabul edildiğini ifade ederek, “Bugün 7000’den fazla hastalığın nadir sıklıkta rastlanan gruba dahil olduğunu biliyoruz. Dünya nüfusunun  %10’u da nadir bir hastalık ile yaşıyor. Bu noktada ülkelerin nadir hastalıklar alanında işbirliği içinde olması çok önemli’’ dedi.

Kanser konusu üzerine konuşma yapan Prof. Dr. Cengiz Yakıcıer hücrenin kanserleşme sürecinin ve kanser gelişiminin çok uzun bir süreç olduğunu vurgulayarak, “Günümüzde ileriye dönük kanser riski belirlendikten sonra hastalıkların önlenmesi de mümkün olabiliyor. Ayrıca erken teşhis ile hastalıkları kontrol altına almak daha kolay, kanserin tüm evrelerinde hastaya yardımcı olmaya çalışıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Etkinliğin özet videosunu aşağıda bulabilirsiniz. Konuşmaların video kayıtlarını ise youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz:

Yaşam 2.0 etkinliğimize katılan ve destek veren herkese teşekkür ederiz. Bir sonraki etkinlikte görüşmek dileğiyle..

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X