Henry Kissinger dünyanın en önemli ve en tecrübeli diplomatlarından, siyasi düşünürlerinden biridir.

Geçenlerde katıldığı bir konferansta yapay zeka hakkında konuşmalar olunca ilgisi önce düşmüş, ama konuşmacının söyledikleri dikkatini çekmiş, ve ona çok farklı şeyler düşündürmüş. Anlıyorum. Bu konuda yalnız değil. Rahmetli Stephen Hawking de çok tedirgindir. Popülist söylemlerle pek çok kişinin dikkatini çeken Elon Musk da tedirgin.

Henry Kissinger düşüncelerini detaylıca ifade etmiş. The Atlantic portalinde yayınlanan yazısını okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazıyı benimle paylaşan beyefendiye tekrar teşekkür ederim. (The Atlantic’deki Henry Kissinger yazısı…)

Bu yazıyı okuyunca bende uyandırdığı düşünceler alttakiler oldu.

95 yaşında bir diplomat için anlaşılır yorumlar. Bilim ve teknoloji her zaman siyasetin önünden koşmuştur. Bu asırda da mantıklı bir yol buluruz, bulmalıyız.

Steven Pinker yeni bir kitap çıkardı: Enlightenment Now. Tavsiye ederim.

Ayrıca Michael Sandel’in önemli bir kitabı var: What Money can’t buy. Asıl toplumun neden böyle olduğuna dair önemli bir görüş.

Son olarak Max Tegmark’ın Life 3.0 isimli kitabı var. Özellikle başında ütopik bir hikaye var. Neden böyle olmasın? Yani yapay zeka neden insanlığın emrinde ve iyiliği için çalışmasın…

Tüm bunların keyifli bir özeti. Lord Martin Rees. (Daha önce de paylaşmıştık, ama her zaman değerlidir, hatırlatılmalıdır.)

Bir panel daha aklıma geldi: American Museum of Natural History. Isaac Asimov Paneli. Konu yapay zeka.

Karar sizin. Yapay Zeka snumuzu mu getirecek veya bizim kurtuluşumuz mu olacak? Hep birlikte göreceğiz…

Keyifli okumalar ve izlemeler.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X