21 Ocak 2015 World Economic Forumun konularından biri Yapay Zekaydı. Konuşmacılar University of California’dan Profesör Ken Goldberg ve Profesör Alison Gopnik yapay zekanın mevcut durumunu ve Yapay Zekanın gelişimi için gerekli adımların neler olduğundan bahsetti. Dikkat çekici ilk olaylardan kavramlardan biri Singularity konusuydu, yapay zekanın hızla geliştiğini beraberinde ciddi tehlikelerin de taşınabileceğini söyleyen Alison Gopnik Yapay Zeka teknolojisi konusunda proaktif davranılması gerektiğini dile getirdi. KenGoldbergWork-small

İnternet sayesinde ciddi verilere sahibiz, Google gibi hizmetler bu verileri her ne kadar iyi tarayabilse de, insanların komutları ile birlikte bu veriler anlamlanmaya ve bilgi haline dönüşmeye başlıyor. Profesör Ken Goldberg insan ve robot karışımı ile oluşturulan bilginin yapay zekanın ilk aşaması olduğunu vurguluyor. İlk aşamayı başarıyla tamamlamış olmamız bir yana bir sonraki aşama için altyapının ve gerekli ihtiyaçların tamamlandığını söyledi. Artık:

  • Robotlar bulut üzerinden beslenebiliyor
  • Bulutların işlem kapasiteleri var (Ken Golberg’e göre robotların gövdelerine gerekli işlem gücü sığdırılamayacağı için işlemlerin bulut üzerinden yapılacak)
  • Robotlar kendi aralarında veri alışverişinde bulunabiliyor
  • Bulut sayesinde programlar paylaşımlı kullanılıp geliştirilmeye başlanıyor (Ar&Ge yapmak daha kolay)

Psikoloji Profesörü olan Alison Gopnik eskiden insanların yaptığı işlerinin birçoğunun artık robotlar tarafından yapılabildiğini dile getirirken şu an dünyanın kas gücünden ziyade yaratıcı insanlara ihtiyacı olduğunu da belirtti. Eğitim olanakları çok fazla olmasına rağmen bu kapasite çok sınırlı kullanılıyor, bilgi çağında bilgilerin tam kapasite ile aktarılabilmesi ve paylaşılabilmesi için yeni bir sisteme ihtiyaç var. Ken Goldberg’in söylediği son sözler ise çok ilgi çekiciydi “Couldn’t People get economically rewarded for teaching?” bu sözleri söylerken beraberinde sadece eğitmenleri ve öğretmenleri değil, bilgisi olan herkesin ödüllendirilmesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X