Yapay zeka bugünlerde çok tartışılmaktadır. Haklı olarak. Yapay zeka bilişim kapasitesinin bağımsızlığını ilan etmesi olarak tanımlayabiliriz. Bir bilgisayar programının ne yapacağını insan tanımlar, ona göre programlar, ve o program sadece onu yapar. Ama yapay zeka algoritmaları öğrenen mekanizmalar içermektedir. Farklı yöntemlerle, makinenin yani programın akıl yürütmesini, bir durum karşısında kendi kendine karar vermesini sağlar.

nick_bostrom_ted_2015

İlk bakışta bu kulağa hoş gelebilir. Nitekim buna göre pek çok işi bilişime yaptırabiliriz. Bugün zaten yaptırıyoruz, yarın yani gelecekte daha çok yaptırırız. Hatta yapay zeka öğrendikçe, kendiliğinden bazı işleri bizim üzerimizden alsın, hayatı kolaylaştırsın, hayatı güzelleştirsin. Olmaz mı? Bence olabilir.

Ama kolay nedir? Hele güzel olan nedir? Bunu yapay zeka nereden bilsin? Biz ona nasıl öğretiriz. Henüz biz kendimiz – insanlık olarak – bunu bilebildik mi? Mutabakatımız var mı? Kime sorsanız, çok farklı şeyler şöyleyecektir. Yapay zekanın bu tanımlara uymasını nasıl güvence altına alabiliriz. Yanlış kişilerin ellerine geçerse, başımıza neler gelir? Bu endişelerden ötürü bu teknolojiyi ortadan kaldıracak mıyız?

Henüz insanlık tarihinde icat ettiğimiz hiç bir teknolojiyi ortadan kaldırmadık. Hepsini devam ettiriyoruz, geliştiriyoruz, çoğu zaman faydalı amaçlar için kullanıyoruz. Yanlış kullandığımızda başımıza nelerin gelebileceğini çok ibret verici şekillerde yaşıyoruz. II. Dünya Savaşı önemli bir ibret olmuştur. Türlü türlü teknoloji icat edildiği ve farklı şekillerde kullanıldı. Sonuçlar ortada.

Nick Bostrom Oxford üniversitesinde farklı görevlerde bulunan bir profesör. İnsanlığın geleceğini dert edinmiştir.
Nick Bostrom’un web sitesi: Nick Bostrom’s Page
Future of Humanity Institute: Future of Humanity Institute
Oxford Martin School: Oxford Martin School
Son yayınladığı kitap epeyce ilgileri çekmiştir. Amazon: Superintelligence

Mart 2015’de yapılan son TED konferansında görüşlerini paylaştı. İyimser olduğunu vurguladı. Ama dikkatli ve çok bilinçli olmamız gerektiğini de vurguladı. Dinlerken, beni en çok düşündüren, iyinin, doğrunun, güzelin ne olduğunu tanımlamanın ne kadar zor olacağı. Umarım başarılı oluruz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X