İkarus, Hezarfen, Wright kardeşler, ve daha kimler kimler…

İnsanevladı gökyüzüne baktıkça ve kuşları gördükçe ister istemez bir kıskançlık içine girmektedir.

Ezelden beri uçmak isteriz. Ama maalesef kanatlarımız yoktur. Balonları icat ettik, zeplin icat ettik. Sonra uçaklar…

Bugün uçakla seyahat etmek son derece sıradan. Yurt içinde, yurt dışında, tatile giderken, iş için seyahat ederken, dünyayı keşfederken…

Son yıllarda hayatımıza başka uçan nesneler daha girdi: Dronlar

En küçük oyun / eğlence amaçlı dronlar olduğu gibi, tarım, lojistik, sağlık ve benzeri alanlarda kullanılan sivil dronlar var. Ve tabii ki askeri alanda İHA’lar ve SİHA’lar bulunmaktadır.

Ayrıca son dönemde kişisel uçuş dronları gelişmeye başladı. Belki 10 yıldır üzerinde çalışılmaktadır. Ama son yıllarda özellikle hızlandı. Acaba yaygınlaşır mı? Tabii ki hava sahasının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kazaların önlenmesi gerekmektedir. Bir düzenleme yapılması şart. Nerede nasıl başlar, kim ilk olmak ister, vatandaş ne kadar teveccüh gösteriz, zaman gösterecektir.

Konuyla ilgili bir anket hazırladık. Katılabilirseniz, çok mutlu oluruz: ANKET

Çin’li EHANG şirketi bu alanda önemli oyunculardan biri. Çin’de Guangzhou kentinde bol bol deneme uçuşları yapılmaktadır. Ayrıca Dubai kentinde 2020 yılından itibaren çatıdan çatıya şehir içi taksi servisi verilmesi planlanmaktadır. Ehang serüvenini uzun bir süredir takip ediyoruz, daha önce de yazmıştık.

Önceki günlerde Silikon Vadisi’nden yeni bir girişim sesini duyurmaya başardı: Kitty Hawk

Google Car mucidi olan Sebastian Thrun CEO. İki yeni kişisel uçuş dronu piyasaya tanıttılar. Flyer spor ve eğlence amaçlı kullanılacak küçük bir araç. Cora ise üstü kapalı, helikopter tarzı bir araç.

Böyle bir araçla uçmak ister misiniz? Böyle bir araca ne kadar bütçe ayırmak istersiniz? Güvenir misiniz? Şehir içinde, sokak aralarında, binalar arasında uçmaya cesaret eder misiniz? Yoksa göl kenarı, deniz kenarı, dağda, bayırda, kırda mı kullanırsınız? Yani bir spor ve eğlence aracı mıdır, yoksa bir ulaşım aracı mıdır?

Daha ticari amaçlar için bir boy büyüğü CORA. Bu ticari taksi olarak kullanılacak. Yeni Zelanda ilk pilot ülke olacakmış.

Bunların dışında diğer kişisel hava / uçuş araçlarını burada listelemek isteriz.

Terrafugia

Bir kaç yıldır uçuşlar devam etmektedir. Terrafugia aynı zamanda yolda gidebilen bir kara aracı. Uçuş pistine geldiğinde bir pistten uçuşa geçmektedir. Yani dron gibi dikey kalkış yapamamaktadır. Daha çok arabadan uçağa dönüşebilen bir araç.

Volocopter

Almanların icadı olan, 5 – 10 yıllık geçmişi olan 16 pervaneli dron, oldukça sağlam görünmektedir. Ama henüz bu araç da pek yaygınlaştı diyemeyiz. Dubai hava taşımacılığı konusunda iddialı. Alttaki videoda görüldüğü gibi, Dubai içindeki deneme seyirleri yapılmaktadır.

Surefly

Yine farklı bir dron projesi…

Airbus

Dünyanın iki büyük uçak üreticisinden Avrupa’lı olan Airbus da bu piyasada konumlanmaktadır. Askeri dronlar dışında, yük taşıyan dronlar da geliştirilmiştir. Alttaki videoda ItalDesign şirketi ile birlikte geliştirdikleri çözümü görebilirsiniz.

Lilium Aeromobil

Kara ve suda hareket edebilen araçlara amfip araçlar denir. Acaba karada ve havada hareket edebilen araçlara ne diyeceğiz? Aerofip olabilir mi? Veya belki aeromobil olacak… Lilium Aeromobil bu kategorideki bir başka araç. Oldukça estetik.

Konuyla ilgili bir anket hazırladık. Katılabilirseniz, çok mutlu oluruz: ANKET

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X