Yves Rossy İsveç askeri pilot ve havacılık meraklısı bir mucittir. Jet Pack ismindeki karbonfiberden yapılma uçuş kanatlarının tasarımcısı olarak bilinir. Daha çok Jetman olarak bilinen Yves, son model jet packlerini dünyanın çeşitli yerlerindeki yüksek profilli etkinliklerde sunar.

Emirates Havayolları şirketi, havacılık teknolojilerinin nasıl geliştiğini görselleştirmek için A380 model hava otobüsü ile JetCat P400 motorunun kullanıldığı jet packle beraber tasarladığı uçuş gösterisinde Dubai’nin üzerinden uçurup bu videoyu medyaya salmıştır. Bu jet pack saatte 314 km hıza ulaşabilen 150 kg ağırlığında motorlu karbonfiber mühendislik harikası olan kanatlardır.

Kanatları takan kişi, uçuş sırasında sırtını geriye doğru yasladığında, kanatlı motorun irtifası artar. Omuzlarını öne doğru ittiğinde ise, cihaz dalış hareketine geçer. Yves Rossy Ted Global konuşmasında, uçmak konusundaki hislerini kendisini kuş gibi hissedebildiğini ve doğa ananın gözü önünde öncü olma tarafını yansıttığını söyledi.

Yazıya Geri Dön: Yer, Deniz, Gök Sergüzeştleri – İnsan Hep Uçmak İster…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X