Uber’in Pittsburg’da topluma sunduğu sürücüsüz taksi deneyiminden sonra, şimdi de sıradaki “Elevate” ismini verdiği 10 senelik hedefinin elektrik enerjisiyle çalışan VTOL teknolojisine sahip uçan araba ağını insanların hizmetine sunmak olduğunu açıkladı. Kaliforniya bazlı şirketinin amacı, uçan araba teknolojisinin hayata geçirilmesini bir proje olarak ele alırsak, süreci hızlandırmak için herhangi bir araç tasarlamak ya da üretmek üzere bir adım atmaktansa, bateri geliştirilmesi/tasarımı/istasyonları, altyapı tasarım süreci gibi bölümlere ayırıp, gerekli birimlerin daha hızlı bir araya gelmesini sağlayabileceği katalizör stratejilerle hızlandırmaktır.

Uber ve havacılık uzmanları 5 sene içerisinde piyasaya tamamen elektrik enerjisiyle çalışan VTOL teknolojisiyle üretilmiş 100 mil uzaklığı 150 mph hızla alabilen, çoklu yolcu taşıma kapasitesine sahip uçan arabaların piyasada olacağını öngörüyor. ABD Enerji Bakanlığı 10 milyonlarca doları bateri teknoloji araştırmalarını hızlandırmak için gözü kapalı bir şekilde harcamaktadır.

Bütün bu gelişmelerle beraber şu anda ABD Havacılık Federasyonunun ticari elektrikli uçaklar için sertifika sistemi hazırlamış değil. Günümüz navigasyon sistemleri uçan araba teknolojilerinin talep ettiği sistem özelliklerine henüz sahip değildir. Fakat, arz-talep ilişkisine göre, genel uçan araba stratejilerinin bir parçası tamamlanma sürecine girdiğinde, sistemdeki diğer elemanlar da bu süreçte katalitik bir hızlanma yaşayacaktır.

Yazıya Geri Dön: Yer, Deniz, Gök Sergüzeştleri – İnsan Hep Uçmak İster…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X