2014 ve 2015 yıllarındaki yoğun ve artan ilgiden ötürü, artık Maker heyecanı tüm ülkeyi saracak. Bu yıl, İstanbul dışında, İzmir ve Eskişehir’de Mini Maker Faire’ler düzenlenecek. İstanbul’da 7-8-9 Ekim tarihlerinde büyük Istanbul Maker Faire düzenlenecek.

Maker hareketi tam gaz devam ediyor. 7’den 70’e her kesimden insanı etkilemekte, içine çekmekte, taraftar ve gönüllü sayıları her gün artmaktadır. Çünkü samimi, çünkü içten, çünkü eğlenceli, çünkü yaratıcı, çünkü şaşırtıcı, çünkü özgür, çünkü herkesin yorumuna açık. Böyle başka bir ortam veya hareket biliyor musunuz? Evetse, bizimle paylaşır mısınız?

Maker hareketi eğitime ciddi etki etmektedir. Pek çok okulda Maker sınıfları kurulmaktadır. Pek çok üniversitede Maker atölyeleri açılmaktadır. Pek çok öğretmen Maker hareketine ilgi duymaktadır. En önemlisi, ister okulda, ister internette, ister mahallesinde, ister kendi çabalarıyla, asıl güzel ve önemli olan, öğrenciler kendiliğinden bu alana ilgi duymaya başlamıştır. Zaten içlerinde olan bu içgüdü, kolay araç ve yöntemlerle, hemen eğlenceli ve öğretici sonuçlara doğru yönelmektedir.

Maker Faire bu hareketin şöleni, festivali, fuarı, panayırı, eğlencesidir. Herkese açık, herkes davetli, herkese yer var, herkes dilediği gibi yorumlayıp, dilediği formatta katılabilir, destek verebilir. Maker Faire etkinlikleri dünyanın her bir yanında büyük ilgi görmektedir. Türkiye’de ilk kez Kasım 2014’te düzenlendi, Ekim 2015’de çok daha büyük bir çapta tekrarlandı. Bunun üzerine Anadolu’dan büyük bir ilgi oluştu. 2016 yılında İstanbul dışında, İzmir, Eskişehir, Antalya ve Ankara’da Mini Maker Faire etkinlikleri düzenlecektir.

Hepiniz davetlisiniz, hepinizin her türlü desteğine ve katılımına ihtiyacımız var. Şimdiden çok teşekkür ederiz.

MFIST15_kapanis

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X