Top500 listesini bilir misiniz? Dünyanın en önemli, en güçlü, en büyük SUPERCOMPUTER’lar. Yani dünyanın en güçlü bilgisayarlar. Büyük enerji hesaplamaları yapmak için, iklim modelleri koşmak için, genetik araştırmalar için, beyin araştırma projeleri için kullanılan bilgisayarlar.

Uzunca süredir bu listenin başında Çinli bilgisayarlar vardı.

Şimdi IBM desteği ile Amerikan Enerji Bakanlığına bağlı Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı yine en güçlü supercomputer’a kavuştu. SUMMIT.

Top500 sitesinde sistemin kısa bir haberi yer almaktadır. 200 petaflop ile şu an mevcut lider sistemin iki katından fazla bilişim gücüne sahip olacak.

Dünyanın en güçlü füzesine sahip olmak, en uzağa uçabilecek uçağa sahip olmak, en hızlı arabaya sahip olmak, en yüksek gökdelene sahip olmak, en büyük genetik sekanslama kapasitesine sahip olmak gibi bir şeydir bu. Bilgi çağının fabrikaları veri merkezleridir. En büyük fabrikaya sahip olan, en çok üretim yapacaktır. En büyük veri merkezi ve en güçlü supercomputer’a sahip olan, en büyük hesapları yapacaktır, en zor problemleri çözecektir. Mutlaka rekabet gücü elde edecektir.

Kuran kişilerin serüvenini dinlemek, biraz daha vakit ayırmak isterseniz, uzun versiyon alttadır. Bilginize.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X