Sanat, mimari, doğa bilimleri ve mühendislik alanlarıyla ilgilenen Tomás Saraceno, şehirde yaşamın yeni ve sürdürülebilir yollarını araştırıyor, önerilerde bulunuyor. Buenos Aires Üniversitesi’nde ve Frankfurt / Main Städelschule’de sanat ve mimarlık okuyan Arjantinli sanatçı çalışmalarına Berlin’de devam ediyor. Saraceno, 2009 yılında NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’ndeki Uluslararası Uzay Araştırmaları Programı’na katıldı ve o yılın ilerleyen döneminde en prestijli Calder Ödülü’nü aldı. Geçtiğimiz on yıl boyunca ve halen devam eden Cloud Cities/ Flying Garden projesiyle birlikte gelecekte havada yaşamın var olma ihtimalini araştırıyor.

“Her disiplinde, farklı bir evren görüyorum ve bir disipline dalmaya çalıştığım her seferde kayboluyorum… Göremediğim veya okuyamadığım, gözlerime görünmez olan o kadar çok ki bunlarla mücadele ediyorum. Bunu, onu, ve senin gerçekliğini algılayabilmek için çok daha fazla hissiyata ihtiyacım var… Cloud Cities bir diyalogu mümkün kılmaya aracı olmalı ki gezegenimizde veya yörüngesinde gerçek olabilsin.”

Tomás Saraceno’nun İstanbul Modern’de 2007 yılında gerçekleştirdiği “Hava-Limanı-Şehri” projesi, hava yastıkları ve ağ kullanarak şekillendirdiği hafif ama kütlesel bir yapıyı yansıtıyor. Sanatçı, yaşanılan topraklar üzerindeki sınırlayıcılığa mimari önermeler sunuyor ve sosyo-kültürel, ekolojik sorunlara teknik olarak mümkün ama gerçeklikten uzak ütopyalar tasarlıyor. “Hava-Limanı-Şehri” projesinde uçan hava limanlarına benzer bir yerleşim modeliyle, havada süzülerek toprak ve ülke sınırlarından bağımsız hareket edebilen, politik ve ekonomik sistemleri yeniden tanımlayan uluslararası şehirler yaratmayı amaçlıyor.

Örümceklerin dokuma mekânsal habitatlarını tarayan, yeniden oluşturan ve yeniden canlandıran ilk kişidir ve var olan tek üç boyutlu örümcek ağı koleksiyonuna sahiptir. Çalışmaları New York Modern Sanat Müzesi, Miami Sanat Müzesi, Frankfurt Moderne Kunst Müzesi, San Francisco Modern Sanatlar Müzesi ve Londra’daki Modern Sanatlar Müzesi koleksiyonlarında temsil edilmektedir.

Saraceno’nun vizyonuyla başlatılan, kayda değer bir diğer proje ise Aerocene. Sanatsal ve bilimsel araştırma için açık kaynak topluluğu oluşturulan bu projede, Güneş’in ısısı ve dünyanın yüzeyinden gelen kızılötesi radyasyonla uçuş denemeleri yapılıyor.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X