Telekom şirketlerinin tarihsel gelişimleri at arabalarına, posta güvercinlerine kadar dayanmaktadır. Haberleşme duman işaretlerinden, yazışmalara, telegraf, telefon ve telefakslardan geçmektedir. Son yıllarda mobil iletişim her şeyin yerine geçmektedir.

Ülkesine göre, 70’li, 80’li, 90’lı yıllarda iletişim şebekeleri PTT şirketlerinden ayrıldı ve ‘Ulusal Telekom’ şirketleri kurulmaya başlandı. İletişim şebekeleri giderek dijitalleşti, mobil iletişim ağı üzerine eklendi, internetin yaygınlaşması ile birlikte su, elektrik ve gazdan sonra en önemli temel hak, temel emtia haline geldi.

Mobil operatörlerin kurulması ve cep telefonlarının yaygınlaşması ile iletişim ceplere girdi, dünyanın en ücra köşelerine kadar yayıldı. Telefonların giderek akıllanması, internet erişimi sağlaması ve sosyal ağların kullanıma girmesiyle, mobilite yeni bir boyut kazandı. Yalnızca iletişim aracı olmaktan çıkıp, haber alma ve verme, arkadaş bulma, alış veriş yapma, bilgilenme, eğlence ve daha nice hayatımızda farklı şekillerde yaptığımız işleri ikame eder oldu.

Akıllı cep telefonu kullanan insanlar kesintisiz bir şekilde internete bağlı ve bazıları da bağımlı hale geldiler. Bugünlerde nesnelerin interneti akımı nedeniyle, canlı ve cansız her şeyin internete bağlanması ile, yeni bir devre gireceğiz. Zaman içinde her şey akıllı hale gelecek, nesneler kendi aralarında ağlar kuracak, haberleşecek, enerji tasarrufunda bulunacak, yaşamsal konforu artıracak, hastalıkları önleyecek, depremlerden erken uyarı verecek, ve daha neler neler.

Bu yılki (2016’daki) TM Forum Live etkinliğinde akıllı şehirler, akıllı nesneler, akıllı araçlar ve akıllı olan her şey konuşulacak. Bunun iletişim altyapısını telekom şirketleri sağlayacak. Ama asıl katma değer üst yapıda, uygulamalarda ve hayatımızı güzelleştirecek senaryolarda. Burada çetin bir rekabet yaşanacak. Google, Amazon, Facebook gibi internet devlerinin önemli güçleri var. Apple, Samsung, Microsoft, IBM gibi şirketlerin farklı güçleri var. Telekom operatörlerinin farklı güçleri var. Hatta perakende, banka, enerji şirketleri dahi bu pastadan pay almaya gayret edecek.

Dünyanın mevcut uygulama senaryolarının ve mevcut sektörlerinin üzerine yeni ‘AKILLI’ bir katman ilave edilmektedir. Yeni sektörler, yeni akışlar, yeni iş modelleri ortaya çıkacak. UBER, Airbnb, Snapchat gibi şirketler bunun erken uyarı sinyalleri ve ilk dev temsilcileridir.

Rekabet ve inovasyon bundan sonra görülecektir. Kendine hala telekom şirketi diyenler, katma değeri çok düşük bir altyapı şirketi gibi görülecek, yok olmaya yüz tutacaktır. Telekom şirketlerinin kendilerini yeniden tarif etmeleri, konumlandırmaları ve yeni yetkinlikler kazanmaları şarttır.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X