27 Kasım 2014 Beşiktaş Deniz Müzesinde gerçekleştirdiğimiz Ticaret 2.0 etkinliğinde ticaretin geleceğini konuşmak üzere panel gerçekleştirildi.

Katılımcılar:

· Moderatör / Halil Aksu – Gelecekhane

· Mustafa Bartın – Migros

· Akan Abdula – Davranış Enstitüsü

· Bülent Tekmen – ininal

· Umut Gökbayrak – Aslanoba Group

· Ahmet Bilgen – FIT Solutions

Etkinliğin en çok vurgulanan konularını; ürünlerde kişiselleştirme ve Ibeacon trendi, kullanımda basitliğin önemi ve uygulamaların dili olarak yazılım oluşturdu.

Mustafa Bartın, Türkiye’de online gıda satışlarının kitap ve turizm %50 online satış olurken, gıda ürünlerinde satış oranının %5′ te kaldığını belirtti. Mobiliteyi, büyük sıçrama etkisini yaratacak etken olarak açıklayan Mustafa Bartın, çok kompleks sistemler istenmediğini, basitliğin rahatlık olarak algılandığını dile getirdi.

Umut Gökbayrak, Mustafa Bartın’ ı destekleyerek sebze, meyve ürünlerinin %65′ nin manavlardan alındığını gıdada da online alışveriş alışkanlığının gelişmesi ve teknolojinin öğrenilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bülent Tekmen, parayı dijitalleştirdiklerini belirtirken, Bitaksi, Uber gibi güncel örnekleri bizlerle paylaştı. Dijital deneyimi yaşayan insanların, dijital uygulamaları kullanmaktan vazgeçemediğini belirten Bülent Tekmen ödeme sistemlerinin, tüketicide güven yaratan en önemli faktörlerden biri olduğunu vurguladı.

Akan Abdula, markaların hızlı ve kesintisiz olma düşüncesinden ziyade, insan ihtiyaçlarını daha ön planda tutması gerektiğini belirtti. İşin tılsımının yazılımda bittiğini belirtirken, bize ait olan ürünleri üretecek yazılım yapılmasının önemini vurguladı.

CMO ve CTO ayrı mı olmalı yoksa aynı kişi mi olmalı konusunun sıkça tartışıldığı etkinlikte, CMO ve CTO’ nun beraber aynı hedef için çalışması gerektiği, aynı zamanda yazılımcıların pazarlama perspektiflerinin de olması gerektiği vurgulandı.

Ev sahibi Halil Aksu etkinliğin son vurgusunu yaparak, 21. yüzyılın henüz 14 yıl geçmiş olmasıyla beraber yeni başladığını ve 21.yüzyılı yeni yeni idrak ettiğimizi belirtti. İnsana değer veren şeyler yapma çağrısı yapan Halil Aksu, “2.0”’ın ne olduğunu anlatarak değer yaratmanın ve insanlara daha çok dokunmanın önemini vurguladı. Halil Aksu, katılımcılardan gelecek bilinci oluşturmak adına katkıda bulunmaya çağırdı.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X