Dünya’da eğitim sistemi sürekli değişiyor, 20 yıl önce uygulanan yöntemlerden bugün kaçınılıyor.

1960’lı yıllarda Türkiye’de okumuş bir ilkokul öğrencisi kapalı gözle Türkiye haritasını çizmeyi öğrenirdi, şiirler ezberlerdi.

Cin Ali ve Cin alinin topu ile okumayı öğrenen bir nesil vardı ve harfleri alfabetik sırasıyla öğrenirlerdi.

Şu an okumayı öğrenen ilkokul çocukları ise sırasıyla önce A,E,İ harfleri ve sonra en çok kullanılan harflerden en az kullanılan harflere doğru öğretilir harfler.

En çok kullanılan harfler ile pekâlâ birçok kelime yazılabilir, öğrenciler henüz tüm harfleri öğrenmeden birçok kelimeyi okuyabilecek duruma geliyor ve henüz tüm harfleri öğrenmeden yazı okumaya alışıyorlar.

İlkokul öğrencileri çok da sabırsızdır, bir yıl onlar için çok uzun bir süre, bu yöntemle emeklerinin karşılıklarını ilk haftalardan itibaren almaya başlıyorlar.

Artık kitapların başına bir E harfi eklendi ve kara tahtalar akıllı oldu.

Bunun gibi çok büyük değişiklikler yapıldı, fakat okul kavramı bir bütün olarak ne kadar sorgulandı? Okul tahtaları, okul sıraları ve hatta okul kitapları ne kadar tartıldı?

Değişen her müfredat için milyonlarca kitap geçerliliğini yitiriyor.

Müfredat ve içeriğin yılda bir defa yenilemek yeterli olmuyor, sürekli değişen yasaları bir hukuk öğrencisi hangi kitaptan takip edebilir?

Türkiye’de 68 milyon akıllı telefon ve tablet var ve evlerin yüzde 53’ü internet bağlantısına sahip. Bedava internet alanları yapılıyor ve gün geçtikçe daha da genişliyor, internete erişim artık çok tabii bir hak haline geldi.

Coursera gibi kuruluşlar uzaktan eğitim sistemini benimsedi ve internet üzerinden sertifikalı dersler vermeye başladı, üstelik tamamen ücretsiz.

Üniversitelerin uzaktan eğitim programları da aynı şekilde gün geçtikçe artmakta.

Elektronik ortamın eğitim için çok önemli olmasının altında iki sebep yatıyor, bilgiler anında güncellenebiliyor ve herkese ulaştırılabiliyor, ama aynı zamanda bu bilgileri internete erişilebilen her yerden de alınabiliyor.

Maliyeti çok yüksek deneyler yapılabiliyor örneğin uzaydan fizik dersi verilebiliyor:

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=ISFzbwFuzsw”][/ef-video]

Milisaniyelerin dahi değerli olduğu 21. Yüzyılda eğitimin her yerden verilebilmesinin önemi aşikâr.

Bir diğer önemli nokta da uzayda fizik dersi gibi şu an ki düzen ile mümkün olmayan eğitimlerin maliyetleri önemli ölçüde azalıyor.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X