Geçtiğimiz hafta Kaliforniya’da ilginç bir teknoloji arızası yaşandı. Bir televizyon kanalı Amazon’un sesli komutla çalışan ürünü Echo ile ilgili bir haber yaptı. Televizyon kanalının haberi 6 yaşında bir kız çocuğunun Amazon Echo, nam-ı diğer Alexa’ya seslenerek “oyun evi” siparişi vermesini konu ediniyordu.

Haberi yorumlayan televizyon spikeri Jim Patton şu cümleyi kuruyor: “I love the little girl saying ‘Alexa order me a doll house” (Kızın ‘Alexa bana bir oyun evi siparişi ver’ demesine bayılıyorum). Bunun üzerine, televizyon kanalında gelen sesi, ev sakininden gelen bir komut gibi algılayan yüzlerce Alexa, Amazon’dan oyun evi siparişi vermeye başladı.

Amazon hatalı verilen siparişlerin ücretsiz iade edilebileceğini açıkladı. Ayrıca, yetkililer şifre koyarak bu tür hatalı siparişlerin önüne geçilebileceğini bildirdi.

Amazon Echo’nun sesli komutla sipariş uygulaması henüz Türkiye’de kullanılmıyor. Ancak yakın zamanda Amazon’un Türkiye’den de sipariş alacağı açıklandı. Alexa sahiplerinin şimdiden bu tür hatalı işlemler konusunda dikkatli olmasını öneririz.

Kaynak: SkyNews

 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X