Sürücüsüz akıllı arabalar sayesinde artık yorucu-sıkıcı sürüş detaylarından kurtulacağımız günler yakın. Arabaya adım attığımızdan itibaren  direksiyon-vites benzeri hiç bir ekipmana  dokunmaya gerek kalmadan, trafiğin o saatte hangi yolda daha az olduğu bilgisinin bizi ilgilendirmediği , park halinden hareket haline kendi kendine  geçebilen ve kişiyi istediği yerde indirdikten sonra kendisine ayrılmış park yerine yönlenebilen araçlarla park yeri derdi yaşamadan, kitap okuyarak veya maillerimizi cevaplayarak yani gerçek manada “yolculuk keyfi” yaşayabileceğimiz günler çok yakında gelecek.

Sürücüsüz akıllı arabalarla sadece yorucu-sıkıcı detaylardan değil aynı zamanda çeşitli kısıtlamalardan da kurtulmak mümkün hale gelecek. Örneğin ehliyet sahibi olmak tarihe karışabilir. Böylelikle ehliyet alabilmek için gerekli olan yaş, sağlık, refleks gibi fiziksel veya zihinsel bir çok kısıtlama ortadan kalkacak. Herhangi bir sakatlık durumu veya sarhoşluk hali gibi durumlarda sürücüsüz akıllı arabanız sizi ulaşım derdinden kurtaracak. Arabanın sürüşü sizin sorumluluğunuzda olmadığı için sadece gideceğiniz yeri belirlemeniz ve tek bir tuşa basmanız veya sesli komut vermeniz yeterli olacak.

Sesli komut vererek lokasyon belirleme ve aracı yönlendirmeden bahsetmişken peki araba bizim komutumuzu dinlemezse veya yanlış anlarsa ne olacak? Çok alakasız lokasyonlara gidebiliriz. Olaya mizahi açıdan yaklaşalım ve konuyla ilgili olarak popüler bir tv dizisi üzerinden ilerleyelim.  Silikon Vadisi’nde çalışan asosyal-içine kapalı bilgisayar programcısı Richard ve beş arkadaşının öyküsünün yer aldığı, teknoloji dünyasındaki insanların başarıya ulaşabilmek için geçtiği yolların komik-argo ögelerle anlatıldığı HBO yapımı teknolojik-kara mizah türündeki “Silicon Valley” dizisini hiç izlediniz mi bilmiyorum ama izleyenler yazının gidişatından dizinin 6. bölümünde yer alan Jared’ın insansız araç deneyimini hatırlamışlardır. Jared’ın sürücüsüz arabaya verdiği komutu araç yanlış anlıyor ve olayın sonu feci bir şekilde alakasız bir lokasyon da sona eriyor.

Şaka bir tarafa araba veya başka bir çok nesnenin insanlar tarafından verilen komutu anlama-algılaması bağlamında ciddi tehlikeler oluşabilir. Sistem herhangi bir siber saldırı ile manipüle edilebilir ve böylelikle suikastlar meydana gelebilir. Veya herhangi bir anlaşmazlık durumunda bahsi geçen dizideki gibi trajikomik hadiseler yaşanabilir. İnsan-cihaz iletişiminde butonları aradan kaldırarak insan sesiyle komut vererek cihazları sesli komutlarla yönetebilmek, yakın zamanda mümkün hale gelecek olsa bile alışmamız ve kendimizi tam olarak güvende hissedebilmemiz biraz zaman alacak gibi duruyor.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X