Kaliyeti artıralım! Tamam. Olur, ama bu sefer üretim düşer…

Satışa yüklenelim! Tamam. Ama arka tarafı toparlamakta zorlanabiliriz…

Yurt dışına açılalım! Tamam. Ama mevcut pazarlardaki odağımızı kaybedebiliriz…

Tanıdık geldi mi? Genelde buna benzer ikilemler yaşanır. Böyle durumlarda kurumlar birini tercih etmek zorunda kalırlar.

Colin Price ve Scott Keller McKinsey danışmanları. Son dönemde okuduğum en iyi yönetim kitabının yazarları.

Beyond Performance.

beyond_performance_book

Amazon’dan almak için tıklayınız.

McKinsey web sitesindeki bölümü okumak için tıklayınız.

Management Exchange web sitesindeki bölüme ulaşmak için tıklayınız.

Colin ve Scott’un ana mesajı şudur: Performans ve Sağlık söylemindeki en önemli kelime ‘ve’ kelimesidir. Bir şeyi elde etmek için, diğerinden vazgeçmek durumunda değilsiniz. İkisinin bir arada olabilmesi için, üzerine düşünmek lazım.

Hem maraton hem sprint koşamazsınız. Ama süratli bir dengesi bulunabilmelidir. Süratten de vaz geçilmemeli, denge ve istikrardan da vazgeçilmemelidir.

Dört aşamadan bahsediyorlar: Birinci aşama, o veya bu şeklinde düşünülmektedir. Ya benim dediğim olur veya kimsenin dediği olmaz. Bunun alt manası aslında şudur: Patron benim, ben ne dersem o olur. Genelde iki opsiyon vardır. A veya B opsiyonları

İkinci aşamada bir spektrum olduğunu düşünebiliriz. Siyah veya beyaz değil, arada gri tonları var. Buradaki temel soru ‘Nasıl olacak?’ sorusudur. Bir şeylerin ortasını bulmaz, uzlaşma anlayışı başlamıştır. Senin dediğin de olsun, ama benim dediğim de olsun.

Üçüncü aşamada ise bu uzlaşmanın gerektirdiklerini yerine getirmek ve mümkünse ikisini de hayata geçirmeyi hedeflemektedir. Halen farklı opsiyonlardır, yani hala beyaz bir proje veya karar ve siyah bir proje veya karar vardır. Hala ayrıktır. Ama ikisinin de değerli olduğu fark edilmiştir, ikisini de realize etmenin yararlı olacağı düşünülmektedir.

Dördüncü aşamada ise en üst seviyedir. Bu aşamada win-win durumu söz konusudur. Tercih etmek yoktur, ikisini bir arada düşünmek vardır. Hem maliyet tasarrufu hem de müşteri memnuniyetini artırmak vardır. Bunun için tasarımı değiştirmek gerekecektir. Bunun için farklı düşünmek gerekmektedir. Bunun için farklı yönetmek gerekmektedir. Bunun için özellikle farklı liderlik vasıfları gerekmektedir.

Hedef aşamada ‘veya’ yoktur, mutlaka ‘ve’ vardır. İkisini bir arada, bir tasarım olarak istiyoruz. Mantıklısı da budur.

Kısa bir videoda Colin Price bu konsepti özel bir şekilde anlatmaktadır. Kitaplarında çok daha fazlası var.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X