Çağın en büyük bilim insanlarından Stephen Hawking, 76 yaşında, Pi günü olarak kutlanan ve aynı zamanda Albert Einstein’ın doğum günü olan 14 Mart 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı. İngiliz bilim insanı kara delikler ve görelilik alanında yaptığı çalışmalarla birlikte, Zamanın Kısa Tarihi kitabınında aralarında bulunduğu popüler bilim kitapları ile biliniyor. Bunların yanında aşağıda birkaçını sizinle paylaştığımız bir çok gelecek öngörüsünde de bulundu.

Yapay Zeka

2014’de BBC’ye şunları söylemişti: “Yapay zekanın tam anlamıyla gelişmesi insanlığın sonu olabilir. …Kendi başına kararlar verecek ve kendini giderek artan oranda yeniden tasarlayacak. …Yavaş biyolojik evrim ile sınırlı olan insanlar onlarla rekabet edemez ve onlar insanların yerini alırlardı.”

Reddit forumunda yapay zekaya dair bir soruya şu cevabı vermişti: “Yapay zekada gerçek risk kötülük değil, yeterliliktir. Bir süper elektronik yapay zeka, hedeflerini gerçekleştirmede son derece başarılı olacaktır ve bu hedefler bizimkilerle uyuşmuyorsa, başımız belaya girebilir. Muhtemelen karıncaların üzerine kötü olduğunuzdan basan biri değilsiniz, ancak hidroelektrik yeşil enerji projesinden sorumluysanız ve bölgede karınca yuvaları varsa, bu karıncalar için kötü haberdir. İnsanlığı o karıncaların konumuna getirmeyelim. Lütfen öğrencilerinizin, sadece yapay zekanın nasıl oluşturulacağını değil, aynı zamanda yararlı kullanımının nasıl sağlanacağını da düşünmelerini sağlayın.”

2017’de Wired ile söyleşisinden: “Cin şişeden çıktı. Yapay zeka geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor, ama aynı zamanda fazlasıyla gerçek olan tehlikelerine dikkat etmeliyiz. Yapay zekanın insanları tamamen değiştirebileceğinden korkuyorum. İnsanlar bilgisayar virüsleri tasarlıyorsa, kendini kopyalayan yapay zeka da tasarlarlayabilir. Bu, insanları geride bırakacak yeni bir yaşam biçimi olacaktır.”

Kendini Yok Eden İnsanlık

BBC News’e “Küresel ısınmanın geri döndürülemez hale geldiği devrilme noktasına yakınız. Trump’ın eylemleri, Dünya’yı sınırdan aşağıya, Venüs gibi olacağı, 250 derecelik bir sıcaklığa ve sülfürik asid yağmurlarına doğru, itebilir.” demişti.

Uzaya Çıkmak

2016 yılında BBC’ye şunları söyledi: “Yakın bir zamanda Dünya gezegeninde bir felaket yaşanması ihtimali oldukça düşük olsa da, bu zamanla artıyor ve önümüzdeki 1.000 ya da 10.000 yılda kesinlik kazanacaktır. …En azından önümüzdeki yüz yıl boyunca uzayda kendi kendine yetebilen koloniler kuramayacağız, bu yüzden bu zaman aralığında çok dikkatli olmalıyız.”

Hawking, geçen yıl Norveç’te düzenlenen bir festivalde, “İnsanlık bir milyon yıl daha devam edecekse, geleceğimiz daha önce kimsenin gitmediği yerlere gidecektir. …Dünyadaki boş alanlar zamanla azalıyor ve gidecek tek yer diğer dünyalar. Diğer güneş sistemlerini keşfetmenin zamanı geldi. …Yayılmak bizi kendimizden koruyan tek şey olabilir. İnsanların Dünya’dan ayrılmaları gerektiğine inanıyorum. …Umarım rekabetçi ulusları tek bir hedefle birleştirebilir ve hepimiz için ortak bir meydan okumayla yüzleşebiliriz… Yeni ve iddialı bir uzay programı gençleri heyecanlandırır ve astrofizik, kozmoloji gibi alanlara ilgi uyandırır.” demişti.

Dünya Dışı Varlıklarla İletişim

2010 yılında, Discovery Channel’a, uzaylıların Dünya’ya kaynakları için saldırabileceğini söyledi: “Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse, sonuç, Columbus’un Amerika’da karaya çıktığı zamanki gibi olurdu ve bu Yerli Amerikalılar için iyi sonuç vermedi. …Akıllı yaşamın, tanışmak istemeyeceğimiz bir yönde gelişebileceğini görmek için sadece kendimize bakmamız yeterli.”

Son olarak, Stephen Hawking’in hayatından ilham verici bir kesit sunan, Her Şeyin Teorisi (IMDB) isimli bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz:

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X