Akıllı lensler gerçek oluyor. Teknoloji devi Sony’nin yaptığı patent başvurusu akıllı lens üzerine çalışmalar yaptığını ortaya çıkardı. Şu an patent aşamasında olan teknoloji eğer gerçekleştirilebilirse AR (Arttırılmış Gerçeklik) deneyimi için oldukça sarsıcı bir gelişme olacak.

Popüler bilim kurgu dizisi Black Mirror’ın ilk sezonunda da gösterilen akıllı lens konseptinin hayatımıza girmesi için çalışmalar sürüyor. Akıllı lensin video ve fotoğraf çekme gibi özellikleri bulunacak. İnsanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilecek olan bu lenslerin içindeki teknoloji çok küçük bir alanda konumlanıyor. Lensin içeriğinde bir imaj yakalama sensörü, ana kontrol cihazı, depolama ünitesi, anten ve piezoelektrik sensör bulunuyor.

Lens sadece bir göz kırpmasıyla fotoğraf ya video çekebilecek. Kullanıcı normalden biraz daha uzun sürede gözünü kırparak fotoğraf ya da video çekme etkinliğini başlatabilecek. Piezoelektrik sensörü sayesinde kullanıcının normal göz kırpmasıyla fotoğraf çekmek için yaptığı göz kırpmasını ayırt edilebilecek. Akıllı lensin aynı zamanda otomatik odaklanma ve yakınlaştırma özelliği de bulunabilir.

Peki bu akıllı lensler nereden enerji alarak çalışacak? Batarya bulunmayan sistemde elektrik enerjisi kablosuz olarak elde edilecek. Elektrik radyo dalgalarından, elektromanyetik indüksiyondan ya da elektromanyetik alan titreşiminden elde edilebilecek.

Google ve benzeri firmalarında akıllı lens konusunda çalışmalarının olduğu biliniyor. Teknolojinin iyice küçülmesiyle ve bu tarz büyük teknoloji devlerinin bu konuya yönelmesiyle birlikte akıllı lenslerin hayatımıza gireceğine kesin gözle bakılıyor. Bu sayede ekran ve kamera sistemlerini kullanmadan AR teknolojisi kullanılabilecek. Akıllı lenslerin kullanımı kullanıcıya ekstra bir zorluk yaşatmayacak.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X