Bu tür popüler konuları aslında pek gündeme almayız. Zira biz gerçek konularla ve gerçek trendlerle, sektörlere ve müşterilerimize en çok etkisi olan unsurlarla ilgileniyoruz.

Sonda söyleyeceğimi başta hemen ifade edeyim: İnsansı robotlara ihtiyacımız yok. Ne işimize yarayacak ki?

Ayşe Arman Sophia ile yaptığı röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Süper saçma…

Yanlış anlaşılmasın. Ben bir bilim ve teknoloji savunucusuyum. Ama aynı zamanda bir insanlık savunucusuyum. Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifinin fikir babası, kurucusu ve koordinatörüyüm. Ama bilim ve teknolojinin insanlığın yararına ve medeniyetimizin gelişimine hizmet etmesini tercih ediyorum.

Bugünlerdeki bu Sophia hayranlığı ve popülerliğine hiç anlam veremiyorum. Satılan bir ürün değil. Faydalı yapabildiği pek bir şey yok. Birileri bir şeylerin peşinde…

Bir hatayı hemen düzeltelim. Sophia ilk insansı robot değil! En gelişmişi hele hiç değil!

Japon Profesör Hiroshi Ishiguro çoktan beri bu işlerle uğraşıyor. Kendi kopyasını yaptı. Erica isimli bir robot geliştirdi.

IEEE Spectrum dergisindeki yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Kısa bir video açıklama alttadır.

Guardian gazetesi bu konuyu incelemiş ve 15 dakikalık bir kısa belgesel hazırlamış.

Peki. Humanoid veya android robotlar ne işte kullanılacak? Banka gişe memuru mu? Gerek yok, mobil uygulamadan her türlü işimi hallediyorum. Banka şubesine gitmem gerekirse, gerçek bir insan ile muhabbet etmek isterim.

Mağazada satış elemanı mı? Gerek yok. Orada da gerçek insanı tercih ederim. Karmaşık işlerin tümünü teknolojiyle, görüntü işleme ile, artırılmış gerçeklik ile ve mobil uygulamalar ile çözerim.

Kamu dairesi? Oradaki işlemlerin ve insanların çoğu robot gibi zaten. Mobil uygulama pek çoğunu ortadan kaldırır. Bir de orayı baştan aşağı yeniden tasarlamak gerek, hem vatandaş için, hem de çalışanlar için.

Şoför mü olsunlar? Hayır. Otonom araçlar o işi halledecek. Asıl işlevsel robot böyle bir şeydir.

Başka? Asker olsunlar. Bunun için Sophia veya Erica pek uygun değil sanki. İlk kurşunda vurulurlar sanki. Bunun için Boston Dynamics’in çok daha başarılı tasarımları ve teknolojileri bulunmaktadır. İstediğiniz kadar izleyebilirsiniz…

İnsansı robotlarla olan hayatımızı çok güzel tasvir eden iki yapıtı izleyebilir, üzerine memnuniyetle konuşabiliriz:

Efsane Black Mirror (Netflix sitesi) yapıtının içinde ‘I’ll be Right Back’ yani ‘Hemen Dönerim’ isimli bölümde hayat arkadaşını kaybeden bir kadının hayata tekrar bağlanma arayışını anlatmaktadır.

Humans isimli dizide bu tür insansı robotların hayatımıza dahil olması ile yaşadığımız ikilemleri çarpıcı bir şekilde işlemektedir.

Tabii ki robotik uzuvlar bazı durumlarda son derece işe yarayabilir. Altta bir örnek var, ama onlarca çok akıllıca örnek bulunmaktadır, özellikle Open Bionics ve ülkemizdeki Robotel.org platformu.

Dikkat: Son haberimiz 18+.

Bu alanda hassasiyeti olan, lütfen videoyu izlemesin. Ama insansı robotların başka hangi alanda kullanılacağını merak edenler varsa, Westworld gibi diziler de izleyebilirsiniz veya alttaki NYT haberini izleyebilirsiniz.

Başka bir uygulama alanı cinsel robotların üretilmesi. Bence buna da gerek yok. Ama illa ki yapılacaktır. Zira mutlaka alıcısı bulunur… Maalesef…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X