YouTube gibi platformlar gün geçtikçe önem kazanıyor, özellikle genç nüfus için televizyona bir alternatif oluşturan bu platform için özel menejerlik şirketler bile mevcut. Klasik televizyon yerine oluşturulan bir yayın akışına bağlı kalmak zorunda kalmıyorsunuz, yani her Salı akşamınızı 20:00 – 22:00 arasında sevdiğiniz diziniz için ayırmak zorunda değilsiniz artık. Bir diğer önemli değişiklik ise izlemek istediğiniz yayını sizin seçmeniz, istediğinizde durdurmanız ve gerektiğinde geri sarabilmeniz. Kısaca bu platformlar size gösterilenlerle yetinmeyip canınızın istediği programı istediğiniz an izleme şansını veriyor.

Elbette klasik televizyon da size birçok seçenek sunuyor, çanak ayarlarınızı düzgün yapar veya Premium Tv aboneliği başlatırsanız yüzlerce televizyon kanalına erişebilirsiniz. Peki ama örneğin birilerinin oynadığı video oyunlarını izleme şansına denk geldiniz mi hiç? http://www.twitch.tv/ tam da bu işe yarıyor. İnsanlar oynadıkları oyunları oynarken size oyunları canlı olarak izleme şansı tanınıyor. Piyasa öylesine büyüdü ki DOTA 2 gibi oyunların turnuvalarını yüzbinlerce kişi izler hale geldi. Futbol maçlarında olduğu gibi bu turnuvaların da moderatörleri var.

MediaHandler

Twitch.tv en çok tıklanan web site sıralamasına 187’ye ulaşmış halde, hatta Amerika’da 90. sırada. http://www.alexa.com/siteinfo/twitch.tv

 

İnternet üzerinden de canlı yayın programlar izleyebilirsiniz, haber moderatörü mü olmak istiyorsunuz? Yapmanız gereken tek şey younow.com üzerinden Go Live butonuna basmak. Dileyenler kanalınızı izleyebilir ve başkalarına önerebilir.

Peki ama internet üzerinden yayın yapmanın gelir modeli nedir?

Klasik televizyon anlayışında olduğu gibi internet üzerinden yapılan yayınlar da gelirlerini temel olarak reklamlardan elde etmekte. Ne kadar çok izleyici olursa o kadar çok gelir elde edilir. Doğal olarak iyi yayın yapanlar tutunurken kötü yayın yapanlar zamanla kendiliğinden elenir. İnternet yayıncılığının klasik televizyondan bir diğer farkı ise istediğiniz kişileri özel olarak destekleyebilmeniz. http://www.patreon.com/ sayesinde en sevdiğiniz kanalları ve oyuncuları ürettikleri içerik başına destekleyebilirsiniz. Üstelik her bir kanalın kaç tane patreon’u olduğunu ve toplamda ne kadar gelir elde ettiklerini görme şansına da sahipsiniz.

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=wH-IDF809fQ”][/ef-video]

Elbette televizyon varlığını sürdürmeye devam edecektir, fakat internet üzerinden yapılan yayınların çeşitliliği gün geçtikçe artmakta ve bu da televizyon izleme alışkanlıklarımızı değiştirecektir.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X