Bir toplantı ayarlamak ne kadar zor, değil mi? Takvim oluşturmak, 3 kişiyi, 5 kişiyi aynı odada buluşturmak için onlarca mesaj gelip gidiyor. Oysa 5 kişi bir odada aynı mekanda, aynı saatte olması için bu kadar efor harcanmamalı. Hepimiz günde 3 – 5 öğün yemek için organize olabiliyoruz. Çocuğumuzun bir gösterisi varsa, kaçırmıyoruz, bayram, sevgililer günü, evlilik yıl dönümü, doğum günü, vb olayları önceden biliyoruz, ona göre organize oluyoruz, ve kolayca gerçekleşiyor.

Üstteki kilit kelime hangisi?

Takviminiz var mı? Outlook kullanıyor musunuz diye sormuyorum. Herkesin takvimi var, ama genelde reaktif modda kullanılmaktadır. Bir toplantı ayarlamak zor, bir konferansa katılmak imkansız, kendiniz bir aktivite düzenlemeniz daha da zor, yönetim kuruluna sunum hazırlamak neden her zaman son dakika olur?

Oysa yönetim kurulu toplantıların tarihleri çoğu kurumda bellidir. Katılmak istediğiniz konferansların tarihleri bir yıl veya 6 – 9 ay öncesinden bellidir. Aslında yılın pek çok aktivitesi, bayramı, tatili, etkinliği, kritik tarihleri, proje geçişleri ve benzeri çok bellidir.

Bunları tek bir bakışta görebildiğiniz bir takviminiz var mı? Yok mu? Neden? Hiç yapmayı denediniz mi? Bizce mümkün. Bizim takvimimiz var. Biz çok etkinlik düzenliyoruz, çok konferansta konuşma yapıyoruz, aynı anda pek çok proje yürütüyoruz, pek çok kurum ile ilişkiler sürdürüyoruz, çok düzenli olarak devam eden aktivitelerimiz var. Bunları minimum yönetimsel ve planlama eforu ile yapabilmek için, hepsinin bir düzeni var, hepsini bir bakışta takvimimizde görüyoruz. Buna göre plan yapıyoruz, buna göre söz veriyoruz, buna göre tatil yapıyoruz.

Böylece önemli olan olayları çok öncesinden biliyoruz, ona göre vakit ayırıyoruz, ona göre hazırlık yapıyoruz. Yeni gelen talepleri takvimde nasıl ele alabileceğimizi görüyoruz. Bir kaç yıl geleceğe yönelik öngörülerimiz ve önceliklerimiz var, düzenli devam eden, bir nevi ilelebet devam edecek olan faaliyetlerimiz var, Maker Meet-Up gibi, Yapay Zeka (TRAI) Meet-Up gibi. Bu sayede bu kadar çok işi paralel yürütebiliyoruz, kafamız nispeten rahat oluyor.

GelecekHane 2018 Takvimi

GelecekHane 2019 Takvimi

Size de tavsiye ederiz. Bu konudaki deneyimlerimizi sizinle de paylaşmak isteriz. info@gelecekhane.com ‘a mesaj atmanız yeterli…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X