Dünyayı ve kainatı tabiat kanunları domine etmektedir. Temel bilimler bunları tarif eden, araştıran, modelleyen ve açıklamaya çalışan yaklaşımlardır. Bu modelleri ve tabiat kanunlarını ifade etmek için bir dil kullanılması gerekir, bu dil MATEMATİK’tir.

Bir şirketin, bir belediyenin, herhangi bir organizasyonun yaptığı faaliyetleri de bilimsel modellemek, tarif etmek mümkündür. Yine matematik bir dil olarak kullanılabilir. Matematik hızlıca ve kolayca programlanabilir ve hesaplanabilir bir dildir. Gerçek dünyadaki herhangi bir durumu veya aktiviteyi matematik ile ifade ettiğinizde bir programa dönüşür, veriler yüklendiğinde, hesaplanabilir, sonuçlar hemen elde edilir.

İşinizin modelini ve programını belirlediğinizde optimizasyon yapabilirsiniz, modeldeki veya parametrelerdeki değişikliklerin nelere sebep olabileceğinin simülasyonunu yapabilirsiniz. Şirketinizin veya faaliyetinizin veya sisteminizin veya projenizin veya organizasyonunuzun modeli olmalı, hesaplanabilir hale gelmeli. Böylece olan bitene çok daha hakim olursunuz. Yüzeysel, hissi, tahmini cümleler kurmaktansa, model size bilimsel olarak gerçekleri kendiliğinden söyler.

Bunun için matematik şart. Özellikle uygulamalı matematik alanında uzmanlaşmış kişiler, size bu konuda yardımcı olabilirler. Sizin ekibinizde kaç matematikçi var? Matematiği en güçlü olan temel bilimciler fizikçilerdir. Ekibinizde kaç fizikçi var?

Kendinizi geliştirmek, ama özellikle ufkunuzu açmak için, alttaki şu videoları izlemenizi tavsiye ederiz.

Wolfram kardeşleri İngiliz matematikçilerdir. Bugünlerde ABD’de yaşıyorlar, Wolfram isimli bir yazılım şirketler grubuna sahipler ve dünyanın en büyük problemlerini çözmeye çalışıyorlar.

Wolfram kardeşlerinin büyüğü olan Stephen Wolfram‘ın TED konuşması.

Stephen Wolfram’ın yapay zeka ve singularity kavramı ile ilgili başka önemli bir konuşmasını da burada paylaşmak isteriz:

Wolfram kardeşlerinin küçüğü olan Conrad Wolfram‘ın TED konuşması.

Wolfram kardeşlerinin yaptıklarını daha iyi anlamak için, Wolfram şirketini ve son 25 yılda yaptıklarını yakından incelemek gerekir:

Wolfram bünyesinde bir algoritma veri tabanı bulunmaktadır: Algorithmbase

Ayrıca Stephen Wolfram’ın New Kind of Science dediği, NKS, yaklaşımı incelemenizi tavsiye ederim: Wolfram Science

Cedric Villani‘nin TEDxOrange County’deki konuşması güzel, eğlenceli ve estetik bir örnek:

Thad Roberts TEDxBoulder’daki konuşması ufuk açıcı, ilham verici ve son derece bilgilendirici bir örnek:

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X