Siemens, Almanya’yı geleceğin sanayi bölgesi haline getirecek olan ve Berlin’de temelleri atılan Siemensstadt 2.0 projesi için 600.000.000 euroluk yatırıma imza attı.
Siemens, bu Çarşamba günü, bir özüne dönüş projesi olarak değerlendirilen sanayi ve teknoloji merkezi Siemensstadt 2.0( Siemens Kenti 2.0) için, 600 milyon euroluk yatırım yaptığını duyurdu.
Bu yatırım, 19. Yüzyılın sonunda popüler olan ve öncül şirketlerin ve mühendis gruplarının fabrikalar kurduğu Berlin’de, yeni Siemensstadt 2.0’ın, yani Siemens Kenti’nin kurulmasına olanak sağlayacak.
Bilim camiası ve ticari kuruluşların yaptığı yatırımlar ve işbirlikleri ile Spandau’da 70 hektarlık alan üzerine kurulacak olan bu yeni kent ile Siemens, büyük sanayi bölgelerini, modern ve geleceğe uyumlu akıllı şehirlere dönüştürmeyi amaçlıyor.

Projenin bir parçası olarak, Siemens’in Spandau’daki mülkiyeti, 2030’un sonuna kadar bir teknoloji parkı ve iş odaklı start-up üssü haline getirilecek.
Siemens Kenti, enerji sistemleri ve enerji yönetimi, elektrikli araç teknolojisi, makine öğrenimi, yapay zeka, veri analizi, akıllı şehir, nesnelerin interneti ve blok zinciri gibi faaliyetlerin temel olarak alındığı bir kent olarak dizayn edildi. Siemens, yapılan yatırım ile, Almanya’nın uzun vadede büyük bir iş merkezi haline geleceğini öngörüyor. Bununla birlikte, henüz rakamsal veriler vermek için erken olsa da, proje sayesinde yüzlerce yeni iş kolunun ortaya çıkacağı da şirketin gelecek öngörüleri arasında.
Geçtiğimiz ay, yeniden yapılandırma sayesinde 500 milyon euro tasarruf eden şirket, yeni proje ile birlikte, Almanya’da yaklaşık 2900 iş kolunun tedavülden kalkacağını duyurdu.
Bununla birlikte, çarşamba günü yaptığı açıklama ile tren-sanayi-türbin grubu da, konvansiyonel enerji santrali teknolojisini araştırmak adına Berlin’de endüstriyel ve bilimsel bir kampüs kuracağını açıkladı.

Siemens’in CEO’su Joe Kaeser, yeni Siemens Kenti’nin, 19.yüzyılda ortaya atılan orijinal Siemensstadt fikrini takip edip, örnek alarak geleceği şekillendireceğini söyledi:
“İlk olarak 1897’de ortaya atılan Siemens Şehri’nin kuruluş fikri, başarılı bir gelecek kurmak için geliştirilen ortak yaşam modeli aracılığıyla, çalışma, araştırma ve yaşama alanlarını birleştirmekti. Günümüze geldiğimizde, geleceğin iş alanlarını tekrardan düşünmeye ihtiyacımız var. Gelecekte, çalışma, öğrenme ve yerleşim alanları birleştirilecek ve bu sayede insanlar arasındaki bağların artması, yeni ekosistemlerin yaratılmasına olanak sağlayacak.”
Bununla birlikte, Berlin’in belediye başkanı Michael Mueller, kurulacak olan Siemens Kenti’nin, yeni iş alanlarının ortaya çıkmasına neden olacağını, şehrin bilim merkezi haline gelerek statüsünün artacağını ve yapılan yatırımlarda büyük bir artış yaşayacaklarını söyledi.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X