Ne kadar çok işimizi kendimiz halletmek zorunda kalıyoruz. Bazıları çok basit. En vasıfsız yardımcı dahi halledebilir. Önemli yıl dönümlerini hatırlatmak. Uçak bileti almak. Akşam yemeğine arkadaşları davet etmek. Sosyal ağlarda bazı paylaşımları otomatik yapmak. Önemli randevuları hatırlatmak. Rotayı hesaplamak, zamanında hedefe ulaşmak için yardımcı olmak.

Bugünlerde bu işlerin çoğunu kendimiz hallediyoruz. Unutursak, genelde birileri üzülüyor veya bazı işler aksıyor. Halletmek için çağrı merkezlerinde, internet sitelerinde ve bir takım – iyi veya kötü – mobil uygulamalarda ömrümüz törpüleniyor.

Böyle mi olmak zorunda? Hayır!

Siri, Cortana, Now ile cep telefonlarımızla konuşmaya alışmaya başladık. Söylediğimiz pek çok şeyi anlamasalar da, bir takım basit işlerde yardımcı oluyorlar. İki yan etkisi var. Birincisi biz bu sanal asistanlara alışıyoruz. İkinci onlar her muhabbet ile akıllanıyorlar, bizleri daha iyi tanıyorlar.

Bir de Amazon Echo gibi cihazlar var. Evinize veya ofisinize koyabileceğiniz, şık bir cihaz. İyi bir hoparlör, internete bağlı ve ses tanıma ile çalışan kişisel asistan. Amazon Echo oldukça başarılı. Standart işlemlerin dışında siparişlerinizi alır, Amazon alış veriş listenize ilave eder.

Şimdi Google da benzeri bir akıllı cihaz piyasaya sürmeye hazırlanmaktadır. Google Home ses tanıma ile evinizde ve ofisinizde yardımcınız olmaya talip. Google arama motoru ve sizi tanıma yetenekleri ile epeyce şanslı konumdadır.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X