Boeri Studio’nun tasarlayıp 2014’te hayata geçirdiği; biri 86, diğeri 112 metre olan; 750 kadar farklı ağaç ve 11.000 çeşit farklı bitkiyi barındıran binalar ilk defa Milan’da inşa edilmişti. Her geçen gün mimarlar gökyüzüne uzanan bu ormanlar hakkında düşünüyor ve bu tasarımı geliştirmek için çalışıyorlar. Tasarım açısından oldukça başarılı olan bu binalar hem geleceğin mimarisi hem de gezegenimizin geleceği için oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Dikey orman projesi şehir içinde ağaçlar ile kaplı yüksek yoğunluklu kule blokları inşa etmeyi hedefliyor. Peki bu binalar yalnızca tasarım açısından mı zenginlik sağlıyor? Bu sorunun cevabı kuşkusuz ki hayır. İklim değişikliğini yavaşlatıp CO2 emisyonlarını indirgemesi sayesinde doğa ile uyum içerisinde daha sürdürülebilir bir yaşantıya ulaşmamıza olanak sağlıyor. Böylece yaşam şeklini, formunu ve standartlarını değiştirip farklı bir boyuta taşıyor. Bu binalar, çevresel sürdürülebilirlik için kesinlikle teknolojik ve mekanik bir yaklaşım benimsemeyi reddeden biyolojik mimari bir türün örneğini oluşturuyor.

Aynı zamanda bu binaların, şehrin ana parklarına hayat vererek caddeleri ve bahçeleri yeşil alanlar haline getirmesi ve doğal bitki örtüsünü fazlasıyla barındırması, böylece çeşitli alanlarda koridorlar oluşturarak çevresel bağlantılar kurması mümkün olacak.
Dikey ormanlar, mikro-iklim oluşturup kentsel alanlarda mevcut olan toz parçacıklarını filtrelemeye yardımcı oluyor. Bunun yanında insanları ve evleri güneş ışınlarından ve akustik kirlilikten koruyor.

Şehre farklı bir görüntü sağlayan bu binalar, mevsimden mevsime değişiklik göstererek güzel bir manzara öğesi oluşturuyor.

Milan’da başlayan bu akımı Çin’in Nankin şehrinde inşaatı başlayan Nanjing Towers adı verilen proje takip ediyor. 2018 yılında tamamlanacak olan inşaat ile Asya ilk dikey ormanına kavuşmuş olacak. İsviçre’nin Lozan kenti için de tasarlanmış bir orman kule projesi bulunuyor. Gelecek yılların gözdesi olacağına inandığımız bu binalarla birlikte sanayileşmenin hızla geliştiği kentlerimizde, evlerimizde rahatça nefes alabilmemiz mümkün olacak gibi gözüküyor.

Kaynak: Deezen

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X