Aslında bu cümleyi Karl Marx başka bir anlamda kullanmıştı. Biz kendimize mal ettik. Her Şey Çıplak kitabımızı okyanlar bilirler, internetin ve dijital dünyanın gelişimini maddenin hallerine benzetmiştik. 2000’li yılların öncesine Web 1.0 dersek, maddenin katı hali gibidir. Bu yaşadağımız günler Web 2.0, maddenin sıvı hali. Daha akışkan, daha enerjik, birbiriyle karışabilir, ve benzeri özellikleri vardır.

Enerji seviyesini, ısıyı biraz daha artırınca ne oluyor? Sıvı buharlaşıyor. Moleküller arası bağlar zayıflıyor, daha çok hareket ediyorlar, daha çok çarpışıyorlar. Bu benzetme internetin geleceğini anlatmak bakımından bizim hoşumuza gidiyor. Zira maddenin gaz hali ilginç bir hal. Görünmez bir hal. İnternet de kablosuz olduğu için, artık tüm nesneler internete otonom bir şekilde bağlı olacağı için, internet görünmez hale geliyor. Hava gibi, hayatımızın vazgeçilmez bir sabiti.

Acaba başka neler buharlaşacak? Yemek hiç buharlaşabilir mi? Elbette, çorbayı ocakta unutrsanız, önce taşar, sonra ocak perişan olur, tencerenin dibi tutar, sonra kaynaya kaynaya buharlaşır, yanar gider, ziyan olur. Ama vereceğimiz örnekte durum farklı.

David Edwards isimli mucit yeni bir lezzet icat etti. Duman (buhar) şeklinde lezzetler. %0 kalori, %100 lezzet. Nasıl mı? Gelin izleyin. http://www.davidideas.com/

Bu konudaki deneylerini ve çalışmalarını ilgili kişilerle paylaştığı bir atölyesi bulunmaktadır. Paris’e yolu düşenler olursa, mutlaka Le Laboratoire’a bir uğrasın. http://www.lelaboratoire.org/en/

Daha ne diyelim. Afiyet olsun.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X