Bugünlerde herkes Sophia’dan bahsediyor. Oysa Sophia bazı mimikleri yapabilmenin dışında pek bir özelliği yok. Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik, zaten insansı robotlara aslında hiç ihtiyacımız yok.

2017 yılında yaptığımız Dijital 2.0 konferansında ülkemizdeki robot girişimcileri ve robotların kullanıldığı sektör temsilcilerini davet etmiştik, güzel ve renkli bir portföy sunmuştuk. Raporunu okumak için tıklayınız.

Robot bir iş görmeli. Endüstride ne yaptığı belli. Otomotiv ve benzeri üretiminde özellikle boya ve kaynak gibi çok zor, tehlikeli ve çok zehirli bir ortamda insanların çalışması hiç uygun değildir. Bu işlemleri yıllardır robotlar yapmaktadır. Darısı madencilerin başına.

Otele gittiğinizde odada havlunuz veya şampuanınız kalmadığını düşünün. Islak bir şekilde bir hışımla servisi arıyorsunuz ve gelmesi için dakikalarca bekliyorsunuz. Tabii ki öncelikli çare şampuanınızın bitmemesidir, ama bittiği durumda kat servisinin hızlıca gelmesini arzu edersiniz. İşte burada servis robotları gayet iyi iş görebilir.

Önemli bir başka alan, bireyselleşen, kısmen yalnızlaşan ve yaşlanan toplumlarda, insanlara arkadaşlık yapacak sosyal robotlardır. ElliQ bunun için iyi bir örnektir. Pek çok başka örneği bulunmaktadır.

IEEE Spectrum dergisi çok değerli bir derleme yapmıştır. Yazının tamamı için tıklayınız.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X