Bugünlerde sürücüsüz araç alanında patent konusu ile ilgili sorunlar yaşanıyor. Bu alanda sektörde güçlü olan firmalar var; Uber’in yeni göz bebeği Otto ve Google’ın başlattığı projelerden biri olan Waymo gibi. Waymo Uber’e dava açtı. Waymo, Uber’i kendi gizli “circuit boards” ve “laser ranging lidars” dizaynlarını çalmakla suçluyor. Bu konuda herkes, gerçeğin açığa çıkmasını istese de bu davanın sonucu, finansal ve yasal maliyetleri ile birlikte öngörülemeyen sorunlara yol açabilir.

Kısa bir bilgi vermek gerekirse, Waymo 2009 yılından beri sürücüsüz araç projesi ile uğraşıyor. Başlarda Google’ın altında çalışıyorken, şimdi bağımsız bir firma olarak projeye devam ediyor. Uber’in satın aldığı Otto firması ise, Google’in eski bir çalışanı, Anthony Levandowski tarafından kurulduğu biliniyor. Otto, 20 Ekim 2016 tarihinde, sürücüsüz kamyon ile dünyanın ilk sevkiyatını gerçekleştirdi.

Waymo firmasının eski çalışanlarından biri olan Anthony Levandowski tarafından kurulan Otto, Uber tarafından 680 milyon dolara Ağustos’ta satın alındı. 9 ay sonrası Uber’in şüpheli projesinin bitiş tarihi olarak biliniyor. Waymo’nun, sürücüsüz araçlar için, 7 yılda tasarladığı lazer tarama sistemini; Otto’nun sadece 9 ayda tasarlaması, dikkatleri Anthony Levandowski’nin üzerine çekiyor.

Waymo’nun iddialarına göre, eski çalışanlarından Levandowski istifa etmeden önce, Waymo’nun bilgisayar sisteminden, 14.000 adet gizli ve özel tasarım dosya indirdi. Bu dosyaların içerisinde LIDAR ve circuit board tasarımları da var.

Bu şikâyetin temel nedenlerinden birisi, benzer teknoloji ve otomobil şirketlerinde gelişmekte olan sürücüsüz araç sektöründeki sonu gelmeyen rekabet savaşları olarak biliniyor. Sürücüsüz araç alanında iş değiştiren mühendislerin edindikleri bilginin sektörde dolaşımı, bazı bilgilerin ve donanımın diğer firmaların eline geçmesi basit bir bilgi aktarımı mı yoksa hırsızlık mı bilinmiyor. Sürücüsüz araç sektöründe en iyisi için en yararlı bilgiyi edinmek amacıyla yapılan rekabet devam ederken, yasal savaşların giderek artacağı düşünülüyor.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X