Telefon kulübesini en son ne zaman kullandınız?

New York belediyesi önceki yüz yıldan kalan ve artık kullanılmayan telefon kulübelerini değerlendirmek için 2013 de Reinvent Payphones Design yarışması düzenleyerek yeni fikirler üretmek için işe konuldu.

New York’ta binlerce telefon kulübesi var, bu da çok ciddi bir ağ alt yapısı demek, fakat cep telefonların yaygınlaşması ile birlikte binlerce telefon kulübesi de önemini yitirdi.

Düzenlenen yarışma ile bu alt yapıyı tekrar kullanılabilir hale getirmek için fikir toplayan New York belediyesi ülke genelinden 125’in üstünde fikir topladı.

New York Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Departmanı sözcüsü Michael Sbordone yarışma düzenlemesinin sebebi olarak şunları söyledi: “en iyi fikirlere sahip olanlar sadece bizler değiliz ve iyi fikirleri olan da bir tek biz değiliz, bu yüzden şehir yönetiminden sorumlu olan kişiler dışında kişilerin fikirlerine çok önem verdik.”

“Yarışma sayesinde bütün dünyadan katılan öğrenciler ve tasarımcılar çok güzel konseptler geliştirdiler”.

Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Departmanı bu kapsamda 27 farklı lokasyonda bedava Wi-Fi alanları kurarak bir pilot uygulama başlatmış oldu.

Departman sözcüsü bu uygulamanın çok olumlu geri bildirimler getirdiğini de söyledi.

Bunun yanı sıra sensörler ile donatılmış, ses ve hareketlerle kontrol edilebilen üstelik elektrik ihtiyacını da güneş paneli ile sağlayan telefon kulübeleri projeleri var.

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=Run-IbUzG8M#t=235″][/ef-video]

Telefon kulübelerin yenilenmesi eski alt yapı sayesinde çok az bir maliyete sahip olmasına rağmen yenilenen kulübeleri yepyeni olanaklar sunmakta, örneğin kulübelerin internet bağlantısına sahip olması dijital reklamların yansıtılabileceği anlamına da geliyor.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X