Bilişim dünyasındaki gelişmeler pek çok sektörde devrim yaptığı gibi sinema alanında da birçok yeniliğe kapı açtı. Dijital kameraların gün geçtikçe artan çözünürlük dereceleri, bizleri neredeyse görüntünün arkasındaki evrene davet ediyor. Diğer yandan sektörle ilgili akıllı çözümler de IoT ve M2M ile birlikte yavaş yavaş artmaya başlayacak. Örneğin Barco’nun geliştirdiği CineCare Web isimli ürün dijital sinema endüstrisindeki paydaşların, internet üzerinden ekipmanlarını gözlemlemeyi ve onlarla ilgili servis almasını mümkün kılıyor.

Öte yandan sinema oldukça mucizevi ve etkileyici bir sanat dalı. Çocukluğumda (hala da ne zaman rastlarsam biraz izlemeden duramam) izlediğim Kemal Sunal filmleri, Ertem Eğilmez önderliğindeki Arzu Film’in Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve daha birçok isimden oluşan kalabalık kadrolu filmleri artık HD kalitesinde ekranlarda gösterilmeye başlandı. Yine o güzel filmlerden birini daha izlerken zihnimde o muhteşem filmlerin, eski Yeşilçam’ın unutulmaz replikleri bir bir canlanmaya başladı.6_1

Ben de yazımın bu geri kalan kısmında replikler üzerinde fütürist bir yaklaşım uygulamaya çalıştım. Kim bilir belki de gelecekte sadece sensörlerin, robotların oyuncu olduğu filmlerle yeni nesil bir Yeşilçam doğar.

Umarım beğenirsiniz.

“Senin gateway’in bir melekti yavrum.”

“Sizi çok sevdim Bulut Amca. Size backbone diyebilir miyim?”

“Sen mi Büyük Verisin? Hayır! Ben büyüğüm, ben. Yaşar Usta”

“Fiziksel katmanıma sahip olabilirsin ama ruhuma asla”

“Sensör neydi? Sensör kablosuzdu, konumdan bağımsızlıktı. Sensör internetti.”

“Biz ayrı meshlerin düğümleriyiz.”

“Bu da mı ACK değil Hakim Bey?”

“Aşıksan vur saza, 802.15.4 isen bas havaya.”

“Himmet ağa, akıllı tomofil de alacağız de mi?”

“Benim olacak Fıstık Drone. Binicem üstüne, vurucam kırbacı, vurucam kırbacı.”

“Salı sallanır, Çarşamba çarşafa dolanır, Perşembe perişanlık, Cuma mübarek gün, Cumartesi-Pazar tatil. Ya ben bu akıllı bilekliği sadece Pazartesi mi kullanabileceğim?”

“Kızlar peşimi bırakmıyor da. Semantik bir cazibem varmış.”

“- Ben sana evde akıllı küpü al demedim mi? – Küpü al dedin aldım. İçine su koy demedin ki”

“- Gürültü etme be! – Kim ediyor be! – Akıllı saatin. – Evet ”

“- 2 sensörü var. Günde 30 GB veri alıyor 100 GB üretiyor. – Anlamadım. 30 üretiyor 100 gönderiyor. Nasıl oluyor? – Enerjisi kesilmezse bal gibi oluyor.“

“Aşk kalbimi yakan bir volkan gibidir En sevdiğim protokol 6LoWPAN dir Leyla sev beni sokma müşküle Seninle kaşık atalım iki smart keşküle”

“Görünen sensör uzakta değildir.”

“- Kimse sana ilişmedi ya. – Kim ilişebilir bir smart Hıyartoya”

“Aa, çarşaflı börek. Sensörlüsü yok muydu bunun?”

“Zeki Sensör de bizi görecek mi?”

 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X