Her şey internete bağlanacak. Aman dikkat!!

Nesnelerin interneti günümüzün en sıcak trendlerinden birisi. Kaçınılmaz. Çipler giderek ucuzluyor, giderek yaygınlaşıyor. Her yerde internet var. Pillerin ömrü giderek uzuyor. Devreler giderek küçülüyor. Yani her şeyin üzerine bir çip takabiliriz, internete bağlayabiliriz, sensörlerle donatabiliriz.

Bir düşünün; akıllı ev, akıllı okul, akıllı hastane, akıllı enerji şebekesi, akıllı şehir, akıllı trafik, kısaca akıllı her şey. Bunu neden istemeyelim ki? İnsan sağlığını iyileştirecekse, neden olmasın? Enerji tasarrufu sağlayacaksa, iklim değişimini durduracak, olumsuz etkilerini azaltacaksa, bunu neden istemeyelim? Çocuklarımızın eğitim kalitesi artacaksa, şehirde trafik sorunu çözülecekse, tabii ki olmalı. Değil mi?

Her şey internete bağlanınca, her şey dijital ve çevrimiçi olunca, aynı zamanda her şey uzaktan erişilir hale gelmektedir. Her şeyin erişilir hale gelmesi demek, her şeyin hacklenebilir hale gelmesi demektir. Maalesef dünyada sadece iyi niyetli insan yok. Büyük çoğunluk iyi niyetli ve kurallara, kanunlara uyan insanlar olsa da, bir kişinin bile kanun dışına çıkması, büyük sorunlara yol açabilir.

Akıllı bir trafik sisteminin çökertilmesini düşünün. Navigasyona çok alıştığımız bir zamanda, hatta otonom araçlarımızın navigasyon ve akıllı araç sistemleri olmadan hareket edemediği bir zaman düşünün. Bu sistem durursa, trafik durur. Hatta bu sistem kötü niyetle manipüle edilirse, tüm araçlar veya belli irrasyonel kriterlere göre seçilmiş araçlar ve içindeki yolcular uçurumdan uçmalarına veya ölümcül kaza yapmalarına sebep olabilir.

Akıllı hastane ve akıllı sağlık sistemini düşünün, uzaktan erişimli cerrah robotlar, hastalara servis yapan robotlar, hastalara ilaç veren robotları düşünün. Kötü niyetli bir kişi bu sistemi hacklerse, verebileceği zararı düşünün. Enerji şebekesini durdurmak, kış ortasında veya gecenin ortasında ısıtmasız, aydınlatmasız kaldığımızı düşünün.

Bu hacker hele bir de sosyal medyadan esinlenirse, “Yedi Günah” filmindeki gibi insanlığa bir ders vermeye kalkışırsa, en hassas noktalarımızdan bizi vurmaya kalkışırsa, başımıza neler gelebilir? Charlie Brooker yine efsane bir film yapmış. Black Mirror 3. Sezon son bölümü (Sosyal Linç – Hated in the Nation) mutlaka izleyin. Nesnelerin interneti ve sosyal medya ile ilgili görüşleriniz allak bullak olacak.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X