3 gün rüzgar gibi geldi geçti.

İstanbul, Kadıköy, Haydarpaşa Garı büyük bir kalabalığa, büyük bir sevince, büyük bir heyecana sahne oldu.

Haydarpaşa Garı’nda çok festival düzenlendi, kahveler içildi, kitaplar satıldı, imzalar atıldı. Ama daha hiç bu kadar çok ağzı açık kalan çocuklar, gözleri dolan anneler, yeniden umutlanan dedeler, çocuğa dönüşen babalar, kollarını sıvayan ve yeni bir şeyler deneyen insanlar, öğrenmenin ve öğretmenin iç içe olduğunu fark eden yetişkinler, sağdan sola koşan çocuklar, bu Gar’da bir arada bulunmamıştır.

27 – 29 Ekim tarihlerinde Haydarpaşa Garı’nda 3. İstanbul Maker Faire cereyan etti. İlk tahminlerimize göre 15.000’e yakın kişinin katıldığı festival büyük bir başarı oldu. Hava yardımcımız oldu, biraz serin de olsa, genelde güneşliydi ve Cumartesi gecesi haricinde, festival saatlerinde tek bir damla yağmur yağmadı.

Cuma günü öğrencilerin günüydü. 3.000’e yakın öğrenci Maker kültürü, Maker hareketi ve pek çok birbirinden ilginç proje ve onları yapan Maker ile tanışma fırsatı buldu. Ayrıca onlarca atölyede pek çok farklı aktivite deneme şansı oldu. Çocukların yüzlerindeki heyecan görülmeye değerdi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Başkan Yardımcıları Maker Faire’i ziyaret ettiler ve pek çok sergiyi deneyimlediler.

Cumartesi günü çok daha kalabalık oldu. Aileler, yetişkinler de geldi, hala sınıfça gelen okullar, öğrenci grupları vardı. Kadıköy iskeleleri ve caddeleri Maker Faire’e gelmeye çalışan meraklı insanlarla doldu taştı. Yine büyüyen gözler, hayretten açılan ağızlar, gülücükler, sevinçler, heyecanlar. Çok renkli bir ortam çok renkli insanlarla buluştu, çok tatlı bir atmosfer oluştu. Turkcell’in CEO’su Kaan Terzioğlu ve CMO’su İsmail Bütün Maker Faire’i ziyaret ettiler, Maker’lar ve girişimciler ile sohbet ettiler. Karikatürist Erdil Yaşaroğlu ile imza töreni düzenlendi, başında yüzlerce insan imza almak için sıra bekledi. Akşam Maker Faire ekibi ve Maker’lar olarak bir parti düzenlendi ve bu coşku kutlandı. Harika oldu.

Pazar günü serin ve bulutlu başladı, ama öğlene doğru güneş açtı, hava ısındı, İstanbullular uyandı ve Maker Faire’e akın ettiler. Yine 5.000’den fazla misafir Haydarpaşa’yı en güzel haliyle gördüler. 7’den 70’e her meşrepten insan yaratıcılığın ve üretkenliğin güzelliğini ve heyecanını deneyimlediler. Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Balcı Maker Faire’i ziyaret etti. Pek çok başka yönetici ve sanatçı festivalimizi ziyaret etti, mesela namı diğer Porof Zihni Sinir olan İrfan Sayar gibi. Selçuk Erdem’den imza almak için yine yüzlerce hayranı Haydarpaşa’ya koştu. Böylece 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını atamızın izinde üreterek, sevinçli ve değerli bir şekilde kutlamış ve anmış olduk. Daha nice Cumhuriyet Bayramlarına.

Velhasıl kelam, süper bir festival oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Destekleyen tüm kurumlara çok teşekkürler. Gönüllü olarak iştirak eden ve 3 gün boyunca soğuğa rağmen görevlerini aksatmadan yerine getiren ekibe çok teşekkürler. En önemlisi ve bu festivalin başkahramanları olan Maker’lara çok teşekkürler, nitekim festival onların kutlamasıdır, onların bayramıdır.

Bizi izlemeye devam edin. Dün Maker Faire bitti. Bugün itibariyle 2018 planları üzerinde çalışmaya başladık. Seneye pek çok kentimizde, pek çok festival ve daha güzel projeler, daha çok girişimci ile karşınızda olacağız. Her ayın ilk Çarşamba akşamı saat 18:00 – 20:00 arası Maker Meet-Up toplantılarımız devam edecek. İstanbul dışında başka Maker kentlerimizde de bu alışkanlık olgunlaşacak ve buralarda Maker Faire festivalleri düzenlenecek.

Detaylı bilgiler için www.makerhareketi.com sitemizi takip edebilirsiniz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X