Moller şirketi 1983 yılında dikey kalkış-iniş araçlarının tasarımı, geliştirilmesi, üretimi için kurulmuştur. Şirketin amacı güvenli, verimli, uygun fiyatlı, kullanımı kolay, bireysel uçuş arabalarının üretimi olarak tanımlanmıştır. Şirketin tasarımları, mevcut ulaşım ağları tarafından sınırlandırılmamalı ve herhangi bir alternatif uçuştan daha verimli bir şekilde varış noktasına hızlı ve rahat ulaşımı sağlamalıdır.

VTOL araçları gürültü, emisyon ve yakıt tüketimi açısından düşük bir çevresel etkiye sahip olmalıdır. Satın alma fiyatı, işletme maliyetleri ve altyapı maliyetleri de dahil olmak üzere aracın ömrü boyunca sahip olunan toplam maliyetler oldukça düşük olmalıdır. Bu, kişisel veya toplu taşıma araçlarını genel havacılık, ticari hava yolculuğu, demiryolu veya motorlu araçlar gibi alternatiflerle rekabet edebilecek hale getirmeye çalışmak Moller’in hedeflerindendir.

Moller UC Davis Üniversite kampüsünün etrafındaki bir araştırma parkına konumlandırılmıştır. Şirketin kurucusu Paul S. Moller küçüklüğünden beri uçan araba tasarlama güdüsüyle büyümüş, McGill Üniversitesi’nde havacılık bölümünde profesör olan Dr. Barry Newman’ın dikkatini çekince, master ve doktora derecesini doktor Barry ile tamamlayarak, daha sonrasında UC Davis Üniversitesi’nde eğitmen olarak göreve başlayıp havacılık mühendisliği bölümünü kurmuştur.

Moller Uluslararası şirketi ilk ve tek uygun fiyatlı kişisel dikey kalkış ve iniş (VTOL) araçlarınının animasyonlarını geliştirmiştir. Bunlar Skycar, Neuera, Rotapower familyaları şeklinde sınıflandırılabilir. Ancak bu prototiplerin hiçbiri gökyüzünde uçmak için 1980’lerden beri hazır hale gelemedi. 2016’nın sonuna kadar bahsettikleri ürünlerin hiçbirinin kullanıma hazır güvenli uçuş sağlayacak ürünü bulunmasa da şirket, 2017 hedefi olarak ABD Federal Havacılık İdaresinden gerekli düzenleyici izinleri alabilmesi koşuluyla var olduklarından “şüphe” duyulan uçan araçlarını satmaya başlayacağını açıkladı.

SkyCar

Moller şirketinin Skycar 200 ve Skycar 400 olmak üzere iki kişiilik ve 4 kişilik VTOL teknolojisine sahip elektrik/ethanol ile çalışacak olan arabaların prototipleri mevcut olsa da henüz uçabilen modellerinin görüntüleri medyaya sunulmamıştır. Skycar 400 prototipi birçok kez pilotsuz şekilde uçmuş ancak tamamlanmamış güvenlik donanımı sebebi ile tepesinden vince bağlanmıştır ki bu prototip denemeleri için normal bir süreçtir diyerek incelememize devam edebiliriz. 2017 yılı itibariyle, Moller kadar uzun bir şirket geçmişine sahip olmayan yeni uçan araba prototiplerini üreten genç şirketlerin havacılık düzenlemelerine uygun şekilde ürün satışa çıkarabilmeleri Moller şirketinin sağlam olmayan geçmişini biraz daha sarsmış olabilir.

Neuera

30 seneyi aşkın süredir Moller ve diğer şirketler Volantor ismini verdikleri dikey kalkış yapan oval droneların üretimi için çalışmış ancak bugüne kadar satışa hazır bir ürün geliştirebilen olmamıştır. Eğer ürün uçuşa hazır hale gelirse kara, su, kar, kum gibi herhangi bir yüzey üzerinden 3 metre civarı yüzeyden yükselim performansına sahip olabileceği söylenmektedir ki bu ürünün geliştirilmesi ve tüketime sunulması arz-talep ihtiyacını nasıl karşılayabileceği tartışılır.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X