MIT’de çalışan araştırmacılar mikron çözünürlüğünde baskı yapabilen bir sistem geliştirdi. Geliştirilen bu sistem sayesinde 3 boyutlu olarak kıl ve kürk benzeri yüzeyler basılabilecek. Bu tarz yüzeyler doğada çokça bulunuyor. Araştırmacılar geliştirdikleri Cilllia adlı teknoloji sayesinde oldukça yüksek çözünürlükte ve yoğunlukta kürk benzeri yüzeyler oluşturabilecek.

Kürkler ve kürk içeren kıyafetler moda endüstrisinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Gerçek kürkler hayvanlardan elde edilmesi nedeniyle birçok tartışmaya sebep oluyor. Bu da geliştirilen bu teknolojinin hayvan dostu olması sebebiyle rağbet görebileceğini akıllara getiriyor.

Fakat bu yeni gelişmenin etkisi sadece moda sektörüyle sınırlı değil. Bu teknoloji sayesinde kıl ve kürk doğada bulunmadıkları şekillerde de programlanabiliyor. Bu da üretilen yüzeylere daha farklı ve yeni fonksiyonlar yüklenebilmesine olanak veriyor. Örneğin, Cilllia sayesinde detaylı yüzey dokusuna sahip ürünler basılabiliyor. Yapay kılın yanı sıra hayvan kılının çokça kullanıldığı fırçalar da isteğe ve fonksiyona özel olarak tasarlanıp basılabiliyor.

3 boyutlu olarak basılan yüzeyler yapılarından dolayı mekanik sürtünme özelliği taşıyor. Bu da iki yüzeyin cırtcırt yüzeyler gibi birbirine herhangi bir yapıştırıcı olmadan bağlanmasını sağlıyor. Yüzeyin tasarlanabiliyor olması, yüzeyin kaldırabileceği yük ve bağlanma yönü gibi özelliklerinin de programlanabilmesine olanak veriyor.

Eğer basılmış yüzeye dışarıdan herhangi bir mekanik etki -mesela titreşim- verilirse yüzey aktivatör olarak davranmaya başlıyor. Bu sayede yüzey üzerine konulan objeler daha önceden programlanan rotada hareket ediyor. Bu özellik, farklı ağırlıktaki objelerin gruplandırılmasından tutun bir motorun çalıştırılmasına kadar birçok farklı işlev için kullanılabiliyor. Yüzey belirli uygulamalarda sensör görevi bile görebiliyor. Bunlar gibi ve daha akla bile gelmeyen birçok kullanım alanına uygulanabilecek gibi gözüken bu teknoloji yeni bir tasarım alanı oluşturuyor.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X