Google Glass’ı çoğumuz biliyoruz, giyilebilir teknolojilerin ilk örneklerini taşıyan bu cihaz beklendiği kadar tutulmadı.

Bunun bir çok sebebi var, biri de cihazın sadece ses ve gözlüğün çerçevesi üzerinde yapılan dokunuşlar ile kontrol edilebilmesinden kaynaklanıyor.

Cihazı bu şekilde kullanmak gözlüğün asıl cazibesini yok ediyor, bir çok kişi bluetooth kulaklık üzerinden dahi telefon görüşmeleri yapmak istemezken, Google glass kullanıcısı işlem yaparken cihaz ile konuşması çevredeki insanlar tarafından dikkat çekerek kullanıcıyı rahatsız edebilir.

 

İngiliz Start Up şirketi This Place ise bu sorunu çözmek için yeni bir yöntem geliştirmekte: Düşünce ile kontrol edilebilen Google Glass.

Google Glass’in düşünce ile kontrol edilebilmesi için EEG-Biyonsenörü NeuroSky ile bağlanması gerekiyor.

Kullanıcının alnından beyin dalgaları ölçen sensör, MindRDR uygulaması ile gelen sinyalleri Google glass için kullanılabilir hale getirmekte.

Bu teknolojiden bedensel engelli kişiler de faydalanabilecek.

Hareket kabiliyeti kısıtlı veya hiç olmayan kişiler bu teknoloji sayesinde Google Glass’ı rahatlıkla kullanabilecek.

Bu teknoloji ile şimdilik sadece fotoğraf çekme, fotoğrafları sosyal medya sitelerinde yayınlama gibi basit işlemler yapılabilse de, This Place gelecekte bu teknoloji ile çok daha fazla komutun mümkün olacağını söylüyor.[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=JJQZtxlLaG0″][/ef-video]

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X