Algoritması güçlü olan kazansın. Ya algoritması olmayan ne yapsın?

Yazılım tüm dünyayı yiyecektir, tüm sektörleri fethedecektir, etkilenmeyen iş ve işletme kalmayacaktır. Peki, kabul. Ama bu yazılımlara sahip olmayanlar ne yapsın? Ölsünler mi, yok mu olsunlar… (zaman içinde olabilir…)

Diyelim ki dijital kanallarda bir kampanya yapmak istiyorsunuz. Büyük bir kitleye seslenmek, onlardan gelecek tepkilere cevap vermek, onlarla diyalog içinde olmak istiyorsunuz. Bunun için yapay zekalı akıllı yazılımınız yoksa, bunu nasıl yapabilirsiniz? Veya ürünlerinizin mağazadaki raflarda olup olmadığını, doğru yerlemiş olmasını, fiyatlarını, vb. kontrol etmek istiyorsunuz.

Mikroişler dünyasına hoş geldiniz.

Yazılımı ve teknolojisi olmayanlar için, insan aklı ve el emeği vardır. Nasıl yani? Mikro-işler, mikro-işlemler bunun için vardır. Algoritma ile değil, manüel insan eforu ile yapmak mümkün. Bunun için platformlar var. İşi görülen memnun, işi gören için gelir kaynağıdır.

Bunu ilk başlayanlardan birisi Amazon’du. Bu servisin adına ‘Mechanical Turk’ dediler. Bu ismin hikayesi eski bir satranç robotuna dayanmaktadır. (Wikipedia). Yazılım ile değil, insan aklı ile çözülmesi gereken işler için, Amazon size insan gücü sunmaktadır. Amazon Mechanical Turk hizmeti hem işi olanlara, hem de bu alanda çalışmak isteyenler için bir portal.

Kitlenin gücü, kitlenin zekası gibi kavramları duyduk. Bu tür platformlar ile bu kavramlar yepyeni bir anlam kazanmaktadır. Bu platformları takip eden bazı portaller var. Mesela FairCrowdWorkWatch. Bu sayfada bahsedilen bazı siteleri burada listelemek isteriz.

http://en.appjobber.com/

Alış verişe gittikçe, mobil cihazınızla para kazanmaya ne dersiniz? Ürünlerin fotoğraflarını çekin, nasıl dizilmiş olduğuyla ilgili yorum yapın, fiyatlarını takip edin, böylece üreticilerin ürünlerinin mağazalarda nasıl durduğunu takip etmelerini sağlayın. Win-win. Ne güzel düşünmüşler…

https://streetspotr.com/

Perakendecilik rekabetin en yoğun yaşandığı sektördür. Bundan dolayı marketlerde ürünlerin olup olmadığı, doğru fiyatın olduğu, raflarda düzgün durması, süper önemlidir. Yine üstteki örnek gibi, tüketici alış veriş yaparken, yine değer üretme, para kazanma imkanı vardır. Denemesi bedava…

https://test.io/

Yazılım geliştirmek ve onu bir kurumda canlı kullanıma almak için mutlaka test edilmesi gerekir. Bunun her zaman otomasyonu mümkün olmayabilir. Elle ve insan aklıyla test edilmesi gereken durumlar için, test.io sitesi imdadınıza yetişiyor. Test ettirenler ve test edenler birbirini buluyor, herkes kazanıyor…

https://www.clickworker.com/

Belki de bu portallerin en meşhuru, ilklerinden birisidir. Her türlü küçük iş, basit işlemler için iş veren ile iş alanların buluşma mekanıdır. Özellikle internet dünyası için, içerik üretimi, sosyal medya yönetimi, e-ticaret desteği ve benzeri konularda çözümler sağlamaktadır.

https://microworkers.com/

Şu an sitede 805.000 çalışan varmış. Yapılacak küçük (mikro) işlerinizi bu kişilerce yaptırabilirsiniz. Platform işinizi tarif etmek için şablonlar vermektedir. Başvuranları yönetmenizi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda ödeme trafiğini yönetebileceğiniz imkanlar sunmaktadır. Uçtan uca servis…

https://www.jovoto.com/

Burası biraz daha yüksek katma değerli bir ortam. Özellikle kreatif işler için açılmış bir açık inovasyon portalidir. Lider şirketler inovasyon ihtiyaçları için çağrılarını buraya girmekteler, yaratıcı kişiler veya ekipler, bu çağrılara cevap vermeye çalışmaktalar.

http://www.clicknwork.com/index.asp

Genel her türlü mikro işlem için kullanılabilecek bir platform.

Peki, bunların hepsi iyi mi?

Yoksa modern kölelikten mi bahsediyoruz?

1 cent için yapılan işler, sigortasız, kadrosuz, geleceksiz…

Bu işlerin yaygınlaşması iyi midir, kötü müdür?

Artması kaçınılmaz mıdır, faydalı mıdır, opsiyon mudur, esneklik ve fırsatlar mı sağlar?

Zaman içinde göreceğiz…

Bu konuyla ilgili çıkmış bazı ilginç yazılar:

https://newint.org/blog/2016/05/25/digital-work-marketplaces-impose-a-new-balance-of-power/

http://www.niemanlab.org/2016/05/algorithms-clickworkers-and-the-befuddled-fury-around-facebook-trends/

http://www.theverge.com/2016/6/1/11827306/work-from-home-make-money-fast

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X