Şu an Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu önünde ifade vermektedir. CNCB kanalında canlı bir şekilde izliyorum. Bu ekranda soruların ve Zuckerberg’in yanıtları yanı sıra Facebook (FB) hisse değeri canlı olarak ekrana yansıtılmaktadır. 10 Nisan sabahı 9:30 itibariyle FB hisse değeri 157,311 USD ve bugün borsa kapanışı değeri 165,04 USD. Bir gün içinde, ve Mark Zuckerberg ifade verdiği süre içinde şirketin piyasa değeri yaklaşık 20 Milyar USD arttı. İlginç…

Tabii ki son bir ay içinde yaklaşık 60 Milyar Dolardan fazla değer kaybetmişti. Ama tekrar toparlanmaya başlamış sanırım…

Senatör Zuckerberg’e ne yapmalıyız diye sordu. Sizce Zuckerberg ne diyebilir ki? Bizi kapatın, bizi regüle edin, bize kural getirin, hiç der mi? Kanun koyucu bu kadar sofistike bir teknoloji ve bu kadar büyük bir camia karşısında o kadar çaresiz ki…

Başka bir senatör Palantir şirketine ‘Stanford Analytica’ denildiğini ifade etti.

Zuckerberg: Sanırım cookie ile kullanıcıların web datası toplanabiliyor. Ama emin olmak için ekibime sormalıyım… ???

Her şeyin suçu Ruslar veya benzeri ‘öteki’ düşmanlar. Bu platformu icat edip, ortaya koyanın hiç sorumluluğu yok mu? Bazı durumlara göz yummuyorlar mı?

Senatör Graham soruyor: Mr. Zuckerberg, en büyük rakibiniz kimdir? Zuckerberg: kem küm… farklı kategoriler var…
Senatör Graham soruyor: Siz bir monopol müsünüz? Zuckerberg: Ben öyle hissetmiyorum…
Senatör Graham rica ediyor: Regülasyon önerilerinizi bizimle paylaşabilir misiniz? Zuckerberg: Memnuniyetle…

Senatör soruyor: Mr. Zuckerberg, dün gece hangi otelde kaldığınızı bizimle paylaşmak ister misiniz? Dün kimlerle yazıştığınızı bizimle paylaşmak ister misiniz? Zuckerberg: Sanırım hayır.
Senatör: Sanırım tam olarak da konu bu değil mi? Mahremiyet. Siz bunu kırdınız…

Senatör Cruz soruyor: Siz nötr ve kamuya açık bir platform musunuz? Zuckerberg: kem küm…
Senatör Cruz: Düz cevap vermek neden bu kadar zor. Ben size yanıt vereyim. Siz demokrat dünya görüşü olan bir kurumsunuz ve onlarca örnek var ki, Cumhuriyetçi içerikleri kaldırdınız veya istenilen kişilerin görmesini engellediniz.

Nefret söylemleri, aşırıcılık, dışlama, terör, siyasi manipülasyon, uyuşturucu dağıtımı, köle ticareti, botlar, yapay zekalar ve daha niceleri Facebook üzerinden usulca veya ulu orta yapılmaktadır. Düne kadar Facebook ve kurucusu içerikten sorumlu olmadıklarını ifade ediyorlardı. Son yıllardaki ve özellikle son aylardaki olaylar nedeniyle ve sonrasında artık söylemler değişiyor ve bugün tekrar Zuckerberg ‘Sorumlu’ olduklarını ifade etti.

Bunu söylemesi yeterli mi? Onun söylemesine güvenecek miyiz? Ticari emelleri tümüyle ters düşen bir şeyi neden yapsın ki?

Bu bağlamda Zeynep Tüfekçi’yi tekrar hatırlatmak istiyorum. Bu yeni bir sorun değil. Zeynep Tüfekçi aylardan, yıllardan beri bu çarpıklıkları vurgulamaktadır. Ücretsiz bir servisten ne bekliyorsunuz? Nasıl para kazanacaklar ki, bu kadar büyük bir şirketi yürütebilsinler…

Anand Giridharadas bir gazeteci, bir düşünür, bir aktivist. Dünyanın ve insanlığının gelişimini milyarderlere bırakamayacağımızı iddia ediyor. CNBC kanalında oldukça güncel bir röportajını bu linkten izleyebilirsiniz.

Başka bir konferansta yaptığı konuşma izlenmeye değerdir.

Dünyanın genel gidişatını ve medeniyetimizin şekillenmesine ‘vahşi’ ve ‘kuralsız’ özel sektöre terk etmek kesinlikle yanlış ve tehlikelidir. Akademisyenler, sanatçılar, düşünürler, sivil toplum, vatandaşlar ve onların seçilmiş temsilcileri baskın rolde olmalıdır. Bu konuda herkes sorumludur, herkes çok daha bilinçli olmalıdır.

Bu hadiseyi daha çok tartışmamız lazım. Sosyal medyayı kapatamayız, hayatımızdan uzaklaştıramayız. Dolayısıyla onun yaşamayı, insanca kullanmayı, ve medeniyetimizi geliştirmeyi amaçlamalıyız. Bu kadar da zor olmamalı. Bu ilginç bir iş alanıdır. Araştırmalar, yeni tasarımlar, yeni değerler, erdem, itibar ve kurallar gereklidir. Haydi bunlar üzerinde çalışalım.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X