New York borsasında (NASDAQ) ve dolayısıyla muhtemelen tüm dünya çapında bir şirketin bir günde en büyük değer düşüşü yaşandı. Acaba hangi şirket? Evet, Facebook.

Facebook yarıyıl sonuçlarını açıklayınca, büyüme ve karlılık rakamları beklentilerin altına kalınca, borsa çok sert bir tepki verdi. 26 Temmuz günü Facebook piyasa değerinin %20’sini kaybetti. Tüm McDonald’s şirketinin değeri kadar. Tek bir günde. Mark Zuckerberg kişisel servetinde de %20’lik bir değer kaybı yaşadı, yaklaşık 20 Milyar Dolar kadar. Dile kolay…

Borsa, Paradise Papers olayı açığa çıktığında, Apple vergi kaçırdığını öğrenince, tebrik etti, sert yükselişler yaşandı. Daha önce bunu bir blog yazımızda paylaşmıştık.

Bu sefer borsa, söylediğini yapan, sorumluluk gösteren bir lideri ve bir şirketi, borsa tarihindeki en büyük cezayı verdi. Mark Zuckerberg’i seven veya sevmeyin, Facebook kullanın veya kullanmayın, hayatımızın ve medeniyetimizin bir gerçeğidir. Bununla yaşamaya devam edeceğiz. Bu platformun kurucusu ve lideri sorumluluk göstereceğini, tedbirler alacağını ve bunun için gerekirse kardan vazgeçeceğini söylemişti. Şimdi söylediğini yapıyor diye, ceza veriyor.

ABD’deki kongre ve senato önünde ifade verdiğinde özür dilemişti, sorumluluğun farkına vardığını ve aksiyonlar alacağını taahhüt etmişti. Etmesi istenmişti. Bunun için ifade vermişti. Ama siyasi / toplumsal sistem ile ekonomik sistem entegre değil. Toplum için iyi olan, sermaye için iyi demek değilki… Hangisi haklı? Hangisini ciddiye almalıyız? Hangisinin kararını önemsemeliyiz?

Bu konuda dikkatimi çeken ve bu yazıyı yazmama sebep olan bir Medium yazısıdır.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X