Dün Cumartesi, 7 Haziran 2014, İskele 47’de Kadıköy’de müthiş bir etkinlik yaptık. İskele 47’den Osman Koç ve Bager Akbay ve ekiplerinin desteği ile, 15’in üzerinde değişik çalışma mucitleri, sanatçıları, yaratıcıları tarafından sergilendi. 200’ün üzerinde ziyaretçi geldi.

Sabah erken kızımla yola çıktı.

IMG_0435

IMG_0441

Yeldeğirmeni mahallesinin muhtelif fırınlarından aldığımız taze simitleri atıştırdıktan sonra, ortam kalabalıklaşmaya, sanatçılar, makerlar, mucitler gelmeye başladılar.

IMG_0446

IMG_0448

IMG_0452

Sonra ortam bir anda kalabalıklaştı. Sadece sosyal medyadan duyurmamıza ve yanlızca 3 gün önce duyurmamıza rağman, sağdan soldan epeyce insan geldi. Yoldan geçenler de girdi, yerli yabancı, pek çok misafirimiz oldu. Gelen herkes atmosferden ve sergilenen işlerden çok etkilendiler. İlki olmasına rağmen, büyük bir başarı oldu.

Günün en çok ilgi çeken cihazı, Selfie Makinası oldu.

IMG_0475

Haftaya Cuma günü bir etkinliğimizi de Tuzambarı’nda yapacağız. Bakalım o nasıl geçecek…

Özetle maker mayası tuttu. Yıllardan beri takip ettiğim maker hareketini Türkiye’ye getirmiş olduk. Ekim 2013’de Dale Dougherty ile San Francisco’da buluştuktan sonra, süreci hızlandırdık. 20 Şubat 2014’de Endüstri 2.0 isimli bir konferans düzenledik ve Dale Dougherty bizi İstanbul’da ziyaret etti, konferansımızın açılış konuşmasını yaptı. O zamandan beri her ayın ilk Çarşamba günü StudioX’te buluşuyoruz, maker camiasını büyütüyoruz, insanları birbirleriyle tanıştırıyoruz ve bu etkinlikleri organize ediyoruz.

Günün sonunda yeni yetişen gençlerimize bir şeyleri kendilerinin yapabileceklerini, icat çıkarabileceklerini, eğlenerek öğrenebileceklerini göstermiş oluyoruz. Daha ne olsun…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X