Bugünlerde çok heyecanlıyım. Maker hareketi yeni bir boyut kazandı. 18 Haziran ‘Day of Making’ yani bir nevi ‘Maker Günü’ ilan edildi. Kim tarafından mı? ABD Başkanı Barack Obama tarafından. Sadece Maker günü ilan edilmedi. Beyaz Saray’da Maker Faire düzenlendi. Düşünebiliyor musunuz? Dünyanın siyasi merkezi, dünyanın en güçlü siyasi şahsiyetin evi, bir maker şölenine dönüştü. Bu kendi başına yeterince inanılmaz bir olay. Bir de üstüne üstelik Obama’nın konuşması tam manasıyla bir ulusal manifesto. Her cümlesi dikkatlice dinlenmesi ve anlaşılması gereken bir konuşma. Lütfen tamamını dikkatlice dinleyiniz, algılayınız.

Bu çok önemli bir gelişme. Etkinlik sonrasında hemen Dale Dougherty ile temasa geçtim ve tebrik ettim. Dale ile Ekim 2013’de San Francisco’da tanışmıştım. Samimiyeti ve dedikasyonu beni hayran bırakmıştı. Kendisini İstanbul’a davet etmiştim ve kabul edip, Şubat 2014’de gelmişti. Onunla birlikte Endüstri 2.0 konferansı düzenlemiştik ve Türkiye’deki ‘Maker Hareketinin’ başlangıç tarihi diyebiliriz.

Dale’in bizim konferanstaki konuşması:

Endüstri 2.0 – Dale Dougherty // MakerMedia – CEO from GelecekHane on Vimeo.

Dale’in efsane olmuş TED konuşmasını da tekrar paylaş isterim, ki izlemeyen kalmasın.

20 Şubat günü ilki olmak üzere her ay Maker Meet-Up toplantıları düzenledik, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran boyunca devam etti. Bu meet-up’ların havasını yansıtan kısa bir videomuzu paylaşmak isterim:

Kim bu makerlar? from GelecekHane on Vimeo.

Bu süreçte çok müthiş bir şey oldu. İstanbul’da Maker Faire düzenlemeye karar verdik. Ama nasıl olacaktı? Bizim Endüstri 2.0 konferansına sponsorluk yapan Turkcell bu harekete sahip çıktı ve destek olmayı kabul etti. Sadece destek olmakla kalmadı, Türkiye’nin en büyük teknoloji buluşması olan Turkcell Teknoloji Zirvesi etkinliği içine, onunla birlikte yapmayı teklif etti.

Buna mart ayında karar verdikten sonra, Maker Media ile temasa geçtik ve anlaştık. Şu an Maker Faire global haritasında, İstanbul’un da bir pini var, işte o pin Türkiye Maker hareketinin özgüveninin, fedarkarlıklarının ve seferberliğinin pinidir. Istanbul Mini Maker Faire 12 ve 13 Kasım 2014 tarihlerinde Haliç Kongre merkezinde cereyan edecek.

Bu ilki olduğu için ve buna çok özendiğimiz için ve ayrıca burası İstanbul olduğu için, çok güzel bir Maker Faire düzenlemek istiyoruz. Bunun için antrenman yapabilmeliydik ve bir arkadaşımız (ETMK’dan Pınar Azizoğlu) prova yapma önerisinde bulundu ve elbette hemen herkes tarafından kabul edildi. Küçük deneme etkinlikleri düzenleyecektik. Ama nerede?

Bager Akbay, Osman Koç ve Zeynep Nal ortaklığı ile kurulmuş olan İskele 47 isimli atölye bizi ağırlama teklifinde bulundu. Zaten bu üç isim de maker ve hareketimizin önemli simalarındandır. 7 Haziran Cumartesi günü çok başarılı ve müthiş eğlenceli bizim tabirimizle micro maker faire düzenledik. 20 kadar farklı iş / proje sergilendi ve 200’ün üzerinde misafir geldi. TRT Tekno HD programı bizimle görüştü ve tüm işleri çekti. Optimist dergisi katıldı ve işleri fotoğrafladı, maker hareketini yakından takip ediyorlar ve dergilerinde yer verecekler. Etkinlikten bazı kareler…

Bir hafta sonra benzer bir etkinlik yaptık. DDB Medina Turgul reklam ajansının Kasımpaşa’daki Tuzambarı ofislerinin yanındaki sergi alanında müthiş bir maker şenliği daha yaptık. Bu sefer biraz daha hazırlıklıydık, biraz daha kalabalıktık. 25 kadar proje / iş sergilendi, başta ajansın tüm çalışanları ve davetli misafirler güzel bir atmosferde maker kültürü ve maker ekipleri ile tanıştılar. DDB Medina Turgul ekibine bu fırsat için, kapılarını bize açtıkları için ve her türlü destekleri için gönülden teşekkür ederiz. Bu etkinliğimizden bazı kareler…

Son bir kare daha paylaşmak istiyorum. Maker ailesinin şu an topluca çekilmiş ilk fotoğrafı. 13 Haziran’daki maker şenliğimizde çekilmiş bu kare, enerjimizi çok güzel yansıttığını düşünüyorum. Bu karede pek çok arkadaşımız eksik, ama yine de çok güzel bir fotoğraf. Daha nice etkinliklere, daha ncie toplu fotoğraflara. All maker, unite!

IN1A5040

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X