20 – 22 Mayıs 2016 tarihleri arasında San Mateo’da (Silikon Vadisinde) 11. Maker Faire Bay Area etkinliğine katıldık. 150.000’den fazla katılımcı arasında kaybolduk. Maker Media’nın kurucusu ve Maker hareketinin efsane lideri Dale Dougherty ile tekrar sohbet etme, dertleşme şansımız oldu.

Amerika’nın doğusu ile batısı arasında büyük farklar var. Altın arayışından kalan, hipi devrimi ile zirve yapan macera ve özgürlük ruhu, Maker Faire’de kendini iyice gösteriyor. Farklı projeler, farklı malzemeler, farklı hayata bakış açıları, farklı giyim tarzları, farklı müzik tarzları ve farklı Maker yaklaşımlarının tümü bir mekânda büyük ve çok renkli bir buluşma oluşturmuşlar.

Turşu yapımından ileri robot teknolojilerine, Lego oyuncaklarından buhar makinalarına, dikiş nakış ve örgüden LED ışıklarına, dronlardan bisiklete kadar, ne ararsanız var, her şey el yapımı, her şeyin özel bir hikayesi var. Mucidi, yapanı, bilfiil Maker olan işinin başında. İlk okula gidenden, emeklisine kadar, erkek kadın her türlü insan bir arada. Gerçek bir yaratıcılık, üretkenlik ve inovasyon şöleni.

Dev teknoloji firmaları, devletin bakanlıkları, belediyeler, yayın evleri, medya kanalları, alet satıcıları, malzeme üreticileri, öğretmenler, memurlar, öğrenciler, akademisyenler, girişimciler, kimi ararsanız var.

7 – 9 Ekim tarihlerinde İTÜ Taşkışla kampüsünde İstanbul Maker Faire etkinliğimizi düzenleyeceğiz. Elimizden geldiğince zengin ve renkli kılmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Herkesin desteğine, kendini yaratıcı ve üretken diyen herkesin katılımına ihtiyacımız var. Kapımız herkese açık.

http://www.makerfaireistanbul.com/basvur/

Gelin Türkiye’nin en büyük yaratıcılık şölenini hep birlikte kutlayalım, hep birlikte olabildiğince renkli hale getirelim. Desteğiniz ve katılımınız için şimdiden çok teşekkürler.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X