Bu yüzyılın sonunda, herhangi bir önlem alınmadığı takdirde, hava sıcaklığının 4 derece artma olasılığının 50% olduğunu öğrenseydiniz ilk aksiyonunuz ne olurdu?
Uluslarası bir grup hava bilimcisi ve siyaset liderinin yayınlamış oldukları raporlara göre küresel ısınmayı önlemek için zamanımız oldukça daralmış durumda. Ve bu senaryoyu kaçınılmaz bir kadere dönüşmeden engelleyebilmek için atmosferden CO2i emmek zorunda kalabiliriz zira Paris Anlaşmasında birkaç gönüllü ülkenin ‘2050 itibari ile karbon salınımını sıfıra indirme’ vaadedi bu hedefi gerçekleştirmeye yetecek gibi görünmüyor*.
Diğer taraftan siyaset girişimcisi Ted Halstead`in teorisine göre serbest piyasanın muhafazakar prensipleri ve kısıtlı hükümet katılımı ile bu senaryonun önüne daha kolay ve sürdürülebilir bir yöntem ile geçilebilir. Ted`in ‘Karbon Kar Payı’ isimli teorisi dört anahtar unsura dayanıyor;
  1. Kademeli olarak artan bir karbon vergisi uygulamak; Politik arenada kendi ipini kendi elinle çekmek anlamına gelen karbon vergisi daha ilk etaptan Ted`in teorisini çürütecekmiş gibi görünse de aslında bu vergiden elde edilen gelirin halka aylık olarak eşit bir şekilde dağıtılması halinde, bu vergi hakkındaki olası psikolojik önyargıların ortadan kaldırılabileceği prensibine dayanıyor.
  2. İkinci unsur, kademeli olarak artan bu vergi oranı sayesinde sürekli artan kar payının sürekli olarak topluma ekstra kazanç olarak dönmesi ile yaratılan pozitif döngüye dayanıyor.
  3. Üçüncü unsur karbon kar payı sisteminin sahneye girer girmez yürürlükte olan diğer iklim regülasyonlarının ortadan kaldırılmasını tavsiye ediyor.
  4. Dördüncü ve son unsur ise, sınırlar arası karbon düzenlemesi ile global bir domino etkisi yaratmayı hedefliyor! Bu prensip ise karbon kar payı sistemine geçmiş bir ülkenin sistemi reddeden komşu ülkesine ithalat vergisi uygulayarak kendi halkına bu geliri dağıtması sonucunda, buna tanık olan, komşu ülkenin vatandaşlarının (aslında herhangi bir vergi ismi altında zaten ilk etapta devletlerine ödemiş oldukları paranın asıl sahibi insanların) kısa sürede isyan ederek kendi ülkelerinde de bu karbon kar payı sisteminin getirilmesi için ayaklanacaklarına dayanıyor.
Ted`in TED konuşması için lütfen linki takip ediniz.
*Haberin kaynağı ve raporun devamı burada.
Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X