Kripto paralar bugünlerde pek popüler. Bitcoin en başta olmak üzere.

Bitcoin ve diğer kripto paraların güncel piyasa değerlerini ve paylarını buradan takip edebilirsiniz…

Kripto paralar ve yine özellikle Bitcoin son dönemde müthiş bir yükseliş yaşadı. Acaba böyle devam eder mi? Edebilir mi hiç? Bu furyanın çok büyük bir uyanışı olma ihtimali son derece olasıdır. Ne zaman? Bilinmez! Ne kadar vahim? Bilinmez! Ama kesinlikle dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Büyük kazançların riskleri de büyüktür…

Borsada halka arz (IPO) sonrasında bugünlerde ICO (Initial Coin Offering) olayları konuşulmaktadır. Şu iki siteden takip edebilirsiniz:
https://icowatchlist.com/
https://tokenmarket.net/ico-calendar

İşin teknolojisine baktığımızda Blockchain karşımıza çıkıyor. Bu oldukça ilginç ve gelecek vaat eden bir teknoloji. Dağıtık defter, derin şifreleme, dağıtık mimari (merkezsiz ve sahipsiz) gibi özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bu özellikleri sayesinde önümüzdeki yıllarda özellikle nesnelerin interneti, makineler arası entegrasyon, akıllı fabrikalar, akıllı şehirler ve otomatik ödemeler alanında mutlaka yaygınlaşacaktır.

Ama dikkat. 2017 yılı ICO’ların enflasyonunun yaşandığı bir yıl oldu. Alttaki videoda bunun çok güzel animasyonunu görebilirsiniz. 2017 yılındaki sabun köpüğü gibi çoğalan ICO’ları ve hacimlerine dikkatinizi çekeriz. Mantıklı ve ekonomik açıklamaları pek yoktur. Büyük bir köpük (bubble) olma ihtimali yüksektir. Bunun sonucu genelde bu baloncukların patlaması ile yaşanır. Yani bir zaman gelecek ki, bu sanal ekonomiler kendi içinde çökecek ve sadece gerçek fayda üretebilenler hayatta kalacaktır. Buna benzer furyalar çok defa yaşandı.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X