Moralinizi bozmak istemeyiz ama dünya pek eşit bir yer değil. Özellikle şehirlerde bu eşitsizlikler biraz daha fazla hissedilmektedir, gözle görülür hale gelmektedir. Çok zengin ile çok fakir birbirlerine o kadar yakın ki, hiç tahmin edemezsiniz.

Özellikle geri kalmış veya gelişmekte olan ülkelerin büyük metropollerinde bu ayrım çok sert göze çarpmaktadır. Jonny Miller isimli fotoğraf sanatçısı bir dron havalandırarak, bu ayrımları havadan göstermenin yolunu bulmuş.

Mumbai, Johannesburg, Durban, Nairobi, ve benzeri kentlerde zenginlerin yaşadığı mahallelerle, fakirlerin yaşadığı mahalleler yan yana ve gözle görülür çizgilerle ayrılmaktadır. Hatta bazı kentlerde elektrikli telli duvarlarla bölünmüş. Sakın ola ki fakir mahalleden biri diğer tarafa geçmesin. Çok üzücü…

Bu konuda çok değerli ve oldukça çarpıcı fotoğraflar içeren bir araştırma daha var:

http://www.thisisplace.org/shorthand/slumscapes/

Eşitsizlik hepimizi ilgilendiren bir sorundur. Herkes azalmasına katkıda bulunabilir. Nasıl mı? Çok basit: Paylaşarak. Bağış yaparak, empati kurarak, birlikte vakit geçirerek, sosyal sorumluluk projelerinde vakit ve emek harcayarak, deneyimlerinizi ve bildiklerinizi aktararak. Biz her gün bununla heyecanlanıyoruz, yeniden uyanıyoruz, elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X