Belki aranızda izleyen olmuştur. İzleyenler yorumlarını bizimle paylaşsınlar lütfen.

İzlemeyenler için, bu güzel yaz ve bayram günlerinde boş vaktiniz olursa, 1,5 saatinizi ayırın, izleyin.

HOME Türkçesiyle YUVA belgeseli Fransız fotoğrafçı Yann Arthus-Bertrand’ın yönettiği 2009 yapımı belgesel film. Dünya’daki çeşitli yerlerin havadan çekimlerinin birleşiminden oluşan film, yaşamın çeşitliliğini ve insanlığın gezegendeki ekolojik dengeyi nasıl tehdit ettiğini gözler önüne sermektedir.

Benim bazı yorumlarım var. Bu belgesel, ve buna benzer daha çok film var, mesela BARAKA, sonra devamı geldi, mesela QATSİ üçlemesi, ve daha pek çok çevreci belgesel, çok değerli yapıtlar, her bir yapımcı grubun dünya vizyonu müthiş ve ortaya olağan üstü filmler çıktı. Ellerine sağlık.

Ancak bu resmin sadece bir boyutu. Elbette duyarlı olalım, elbette tasarruf yapalım, elbette daha az enerji tüketelim, daha az çevreyi kirletelim, daha çok hayvan haklarına dikkat edelim. Aslında bunlar zaten hiç düşünmeden olması gereken hijyen koşulları. Ama maalesef insanlık böyle davranmadığı için, sürekli hatırlatmak gerekmektedir. Hatırlatalım.

Ama nasıl hayvanlar alemi çeşitli ve zengin ise, nasıl tabiat kendi içinde bazen acımasız ve cani olduğu gibi, insanların arasında da çok büyük bir çeşitlilik ve zenginlik bulunmaktadır. Herkese ihtiyacımız var. Çevreyi koruyana da ihtiyacımız var, uzayı araştırana da. Enerji tasarruf edene de ihtiyacımız var, çılgınca enerji harcayıp, neyin nasıl çalıştığını merak edene de…

Zira bu filmdeki kıtlık felsefesine karşın bir grup bilim insanının da ‘Bolluk’ (Abundance) felsefesi ve iddiası bulunmaktadır. Yer yüzü kapalı bir sistem, vardan yok olmaz, yoktan var olmaz. Dolayısıyla yeryüzüne hiç bir şey azalmayacak, zaman içinde şekil değiştirecek, gelişen bilim ve teknoloji ile, olası her türlü problemin çözümü bulunacak. Bugüne kadar genelde öyle oldu.

Böyle olabilir diye çevreyi kirletmenin, israf etmenin, canlıları öldürmenin, iklimi bozmanın, ve belkide geri dönüşü olmayan yollara girmenin alemi kesinlikle yoktur.

Dolayısıyla kesinlikle dünyadaki herkesin çevreci olmasına gerek yok, dünyadaki herkesin bilim insanı olmasına gerek yok, dünyadaki herkesin faşist olmasına gerek yok, dünyadaki herkesin rahibe olmasına gerek yok. Ama dünyadaki herkesin insan olmasına gerek var. Sadece bu kadar.

Orijinal İngilizcesini izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU

Prodüksiyon Good Planet Vakfına ait. (link)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X