Yönetim 2.0 etkinliğimize gerçekleştirdik, gelmeyenler gelemeyenler çok şey kaçırdı.

Sabah 9 da Halil Aksu yönetim 1.0’ı tanıttıktan sonra yönetim 2.0’ın neden gerekli olduğunu açıkladı, özet olarak diyebiliriz ki “ yönetim 1.0 bazı alanlarda tıkanmış, hatta kimi noktada yararsız kalıplar haline gelmiştir”.

Akabinde bir buçuk saat boyunca bu kalıpları kırmayı başarmış birbirinden değerli konuları ele alan konuşmacılar sunumlarını gerçekleştirdi.

İlk konuşmacı Dr. Christoph Steiger (SAP-BTS EMEA ve Vice President) iş dönüşüm programların günümüzde nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

İş dönüşümü nasıl yapılır? Ne ile başlar? Neler gereklidir? Ne zaman yapılmalıdır? Sorularını ve daha fazlasını ele aldı.

Akabinde Louise Westerlind (FonGoGo-Ortak) girişim deneylerini bizlere aktarıp “crowdfunding” konusunu bizlere aktardı.

Crowdfunding’in gelişimi anlatan Louise Westerlind, ayrıca bu yöntemin toplum ve ekonomi üzerinde olan etkilerini de dile getirdi.

Crowdfunding sadece bir fon toplama aracı değil, aynı zamanda bir pre-selling aracı ve kitle üretime geçilmeden evvel başarı olup olunamayacağı ile ilgili ciddi önemli bir gösterge.

Louise Westerlind’in değerli konuşmasından sonra Lara Toensmann(S360-Kıdemli Sürdürülebilirlik Danışmanı) yönetim 1.0’dan 2.0’a geçerken değişen paydaş kavramını açıklamak üzere sahne aldı.

Ana paydaşların ortaklar olduğu ve kararların kapı arkalarında verildiği yönetim 1.0 dönemi kapanmak üzere.

Artık herkes birer paydaş haline gelmiş vaziyette, fikri olan kişileri dinleseniz de dinlemeseniz de bu fikirler önemlidir.

Üstelik öyle de böyle de sesleri duyulacak, hatta dinlemezseniz daha da fazla duyulabilir ve bu da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Günümüzde işler karmaşıklaştı, bu kadar karmaşıklık içerisinde 3-5 kafadar insanın bir araya gelip bu karmaşık yapıyı çözmesi mümkün değil, farklı bakış açılarına, farklı fikirlerde olanlara ihtiyacımız var.

“Yanılıyorsun! Dediğin yanlış” değil “Firkini söyle, fikrine ihtiyacımız var” diyebilmektir günümüzde gerekli olan.

Lousie Toensmann’ın değerli konuşması sonrasında Dr. Uğur Özmen (Bilgi Üniversitesi MBA) değişen dünyada “Müşteri” konusunu ele aldı.

Teknolojinin günümüzde mümkün kıldığı olanakları örneklerler ile açıklayıp “Günümüzde müşteri ile ilgili çok iyi tespitler yapabilmemize rağmen bankalar, sigortalar ve telefon operatörleri doğru kampanyayı doğru kişiye ulaştıramıyorsa burada ciddi bir eksiklik var demektir” sözüyle bu alandaki eksikliğin ne boyutta olduğunu herkes için anlaşılır kılmıştır.

ByXPlQmIcAATmla

Bu eksikliğin giderilmesi için yapılması gerekenleri aktaran Dr. Uğur Özmen eksiklikleri giderenlerin bundan nasıl yararlandığını şaşırtıcı örnekler ile gözler önüne serdi.

Son olarak Kerem Alper(Atölye İstanbul-Kurucu Ortağı) Tasarımcı düşünme ile ilgili önemli bilgiler paylaşarak günümüzdeki öneminden bahsetti.

Farklı disiplinlerin bir araya gelmesini hedef edinen tasarımcı düşünce yöntemi müşteri ihtiyaç ve isteklerine en yakın ürünlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Ürünü ortaya çıkan ekibin nihai kullanıcısı ile arasındaki iletişim kopukluğu da böylece ortadan kalkmış olur.

Tasarımcı düşünme sürecinin nasıl işlediği ve özellikle prototip aşamasının ne kadar önemli olduğunu dile getiren Kerem Alper, aynı zamanda başarısızlığın da esasında bir başarı olduğunu ve en etkin öğrenme yollarından biri olduğunu ifade etti.

Yani başarısızlıktan korkmak ve bu sebeple inisiyatif almaktan çekinmek yerine, başarısızlığın iyi bir şey olduğunu ve başarısızlıktan korkmanın gereksiz olduğunu dile getirdi.

Kerem’in değerli konuşmasından sonra ufak bir ara verildi ve sonrasında kalıp kıranların yer aldığı panel gerçekleşti.

ByXqevhIcAA9w3C

Birbirinden farklı alanlarda çalışan ve önemli kalıpları kıran Haluk Okutur (Simit Sarayı-Kurucu/Yönetici Ortağı), Wieger Wagenaar (Eureko Sigorta-Eski CFO), Filiz Saran (Satış Operasyonları Müdürü) ve Halil Aksu’nun konuşmacı olarak dahil olduğu panelde Kerem Özdemir moderatörlük yaptı.

Halil Aksu kapanış konuşması ile beraber İyi, kötü ve çirkin kalıpların ortaya çıkarılacağı ve kırılan kalıpların paylaşılacağı Kalipkiran.com platformu dinleyicilere duyurdu.

Ayrıca kalıpların tartışılacağı Kalıp Kıran Meet-Up’ların her ayın 3.haftasındaki Salı günü 07:00-09:00 StudioX’de yapılacağını duyurup tüm kalıp kıranları davet etti.

Etkinliğin gerçekleşmesinde SAP,FİT ve Atölye İstanbul’un yansıra mekanı etkinlik için kullanıma sunan Kadir Has Üniversitesi ve Basın Sponsoru olarak ise Optimist dergisi ile Fortune dergisi yardımcı olmuştur.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X