(Bu yazı FastCompany Ocak sayısının açılış yazısının kısa özetidir. link)

Bir çocuğun yapacağı şekilde değil, dünyanın yolunuza koyabileceği tehlikeleri tam olarak bilerek inanıyorum iyimserliğe.

Bu konu girişimcilere, düşünürlere, yaratıcılara ve işletmeyi daha yüksek bir standarda taşımaya adamış bir haftalık bir araya gelen Fast Company İnovasyon Festivalinde toplanan liderlik masallarını ve görüşleri paylaşan umut duygusuna adanmıştır.

Bundan sonra ne olacağını asla bilemeyiz, fakat biz kontrol edebildiğimiz şeylere ve çevremizdeki dünyaya karşı tepkilerimize odaklanırsak, anlam bulabilir ve hepimizin paylaştığı hayalleri canlandırabiliriz.

 1. Hızlı hareket edin, ancak acele etmeyin
  Ford CEO’su Jim Hackett, 2017’de devraldığı 115 yıllık şirketi yönetmek hakkında konuşurken, metabolizmayı hızlandırmanın daha yeni şeyler denemek için gerekli olduğunu onayladı. Ford otonom sürüş ve yeni nesil motorların devrilmelerine dayanmak istiyorsa, Hackett biliyor ki, kendi kültürü metodik ve güvenilirin ötesine geçmelidir. Ancak Hackett, bu devrimlerin ardından Ford’un kesin iş modelinin ne olacağını da söylemiyor.

 2. Ruhunuzla birleşin.
  Biri bana bir kez “Öfke içinde bir şey söylemeden önce 100’den geriye say” demişti. Sakin olmanız stres attığınız zamanlardaki en zorlu zorluklardan biridir. Aynı zamanda bakış açısı kazanmanın yolu. Questlove sessizlik aşkı hakkında konuşurken -ve onun için yaratıcı bir motor olarak nasıl hizmet ettiğini- kesinlikle bir şeyler üzerinde duruyor. Sessizlik sesi birisinin düşünce sesi.

 3. Kürsü alın.
  Müzikle ilgili en sevdiğim ayetlerden biri Hamilton, oyunun başında baş karakterin Aaron Burr’u uyarmasıdır: “Eğer hiçbir şey için durmazsanız, ne için yere düşeceksiniz?” Liderler ve işletmeler olarak, tanımlandık. en zor konularda üstlendiğimiz pozisyonlarla. ABD yönetiminin ne yaptığı önemli değil; hepimiz yenilenebilir enerjiye doğru ilerliyoruz. “Eğitim, toplumsal cinsiyet kimliği normlarına göre küresel kültürün gelişmesinde merkezi bir rol oynamaktadır.

 4. Kurumunuzu bir değişim platformu haline getirin.
  Devlet yetkilileri sosyal sözleşmemizin hakemleri olduklarını iddia edebilir, ancak diğer kurumlar da kendi liderliklerini yapmaktadır. “Sürdürülebilirlik hareketini düşünün,” diyor Nike Jones. “Dünyayı dolaşıyorsunuz ve her yerde yel değirmeni çiftlikleri görüyorsunuz. ABD yönetiminin ne yaptığı önemli değil; hepimiz yenilenebilir enerjiye doğru ilerliyoruz. “Eğitim, toplumsal cinsiyet kimliği normlarına göre küresel kültürün gelişmesinde merkezi bir rol oynamaktadır. İleri düşünen liderler bu sorumluluğa inançla kucak açarlar.

 5. Biriyle yüzleşin.
  Teknolojiyle dolu, sürekli bağlantı, genişletilmiş gerçeklik ve yapay zeka dünyamızdaki doğrudan etkileşim, nihai rekabet avantajı sağlar. Ideo’nun Fred Dust’u savunurken, yüz yüze görüşme giderek küçülüyor. Yine de çok fazla kapasiteyi ve yaratıcılığı ortaya çıkaran empati. Bire bir durum olsun ya da bire bir çok forum olsun dinleme zorunlu bir beceridir. Brandless CEO’su Tina Sharkey’nin dediği gibi, “İnsanlar insan etkileşimini özlemliyorlar. Bu, iğneyi hayal edebileceğiniz herhangi bir teknolojiden daha fazla ilerletecek.”

 6. Çizgiyi aşın.
  Yaşlı kohortları diğerinden ayıran “kuşaklar” ın geleneksel sınırlamaları, yaş tecrübesinin önceliği nedeniyle çamurlu hale geliyor. Deneyimli yöneticiler genç yeteneklerle paylaşmak için hâlâ bilgeliğe sahipken – Cecile Richards Planned Parenthood, gençlerin eğitimini “muhtemelen ayrılmayı umduğum en önemli işaret” olarak nitelendiriyor – modern bir rehberlik iki yönlü bir caddedir. West Elm’den Doug Guiley, markası üzerine perspektif için 12 yaşındaki kızı üzerinde eğilmekte ısrar etti. Dijital yerlilerin taze gözlerini ve sezgilerini takdir etmede pek yalnız değil.

 7. Anlamadığınız konulara saygı gösterin.
  İşletmeler rekabetçi bir dünyaya güven duymak için çalıştıklarında bile, küresel değişimin hızıyla yinelemek istiyorsak, hepimiz normalden daha yüksek seviyede dağınıklık hissetmek zorunda kalırız. Dell Technologies’in Elizabeth Gore, “Kusursuz olmayı düşünemiyoruz, ilerlemeye devam etmeliyiz” diyor.

 8. Anlamadığınız kişilere saygı gösterin.
  Çeşitlilik sadece sosyal bir mesele değildir; bir iş gereksinimi. Morgan Stanley’nin Carla Harris “odada çok sayıda kişiye sahip olmak” fikri geniş fikir ve fırsatların kilidini açıyor. Profesör Michael Kimmel, çeşitliliği içeriklerle uyumlu hale getirmek, siloları yıkmak ve sesleri serbest bırakmak gerektiğini belirtti. TV yazarı Lena Waithe’nin Emotional, Emmy ödüllü Master of None bölümünü tartışması ya da kraliçeler Sasha Velor, Süt ve BibleGirl’ı çocuklarıyla cinsiyet hakkında konuştuğumuz ortamda kışkırttığımız konuşmasında rahatsız edici konular hepimize yardımcı olur büyür.

 9. Artan beklentilere hazır olun.
  Millennials “liderlik pozisyonlarımızı bizimkilerden daha hızlı hale getiriyor” diyor Morgan Stanley Harris. “Bu, uzun bir süre değişen şirketlerin değişimine neden olacak.” Tüketici pazarında paralel bir dönüşüm devam ediyor. Sundial’ın Bonin Bough, “küstahça” terimini, küçümseyici bir anlamda değil, tüketicileri tanımlamak için kullanıyor; ancak ürün ve markalar ile işverenler arasındaki ilişkilerin ne kadar akıcı olduğunun altını çizmek için. Bu, çubuğu herkes için daha yüksek, daha tutarlı, daha duyarlı, daha önemli hale getiriyor. Dünkü başarılar sadece aynı ağırlığı taşımıyor; günümüzün en iyi uygulamaları yarının masa bahisidir.

 10. Mükemmel iyinin düşmanıdır. Sonuca bakın.
  Kimbal Musk ve Dan Barber’ın gıdaların geleceği hakkında tartışmalarını duymak geleceğin iki paralel görüntüsünü anmak gibidir. Musk’un yaptığı gibi, dikey çiftliklerde şehirler halinde yetişebilir miyiz? Yoksa Barber’ın tercih ettiği gibi, ekolojiyi, sürdürülebilirliği ve sağlığı dengeleyen aile çiftçiliğine geri dönüyor muyuz? Her iki derste de çoğu analist tarafından muhtemel sayılmayacak ve şüphecilik ikisini de rahatsız etmiyor. Vizyonlarının yürütülmesinin zor olması, onları yönlendiren şeylerin bir parçasıdır. Verilen hiçbir şeyi kabul etmiyorlar ve elindeki her şeyi bu hayati sektörü tekrar yaratmaya koyuyorlar. Bu süreçte, hepimiz için daha iyi bir yola kapı açıyorlar.

Haberin orijinali için Fastcompany sayfasını ziyaret ediniz.

<özet ve tercüme yapay zeka tarafından üretilmiştir.>

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X