Renkli bir hayat mı yaşıyorsunuz, yoksa sıkıntılı bir dönemde hatta depresyonda mısınız? Bunun cevabını pek tabii kendiniz verebilirsiniz. Ancak objektif bir yorum almak isterseniz, yapay zekâ bu konuda da iş başında. Duyguların renklere yansıdığı varsayımıyla yola çıkan araştırmacılar Andrew Reece (Harvard) ve Chris Danforth (Vermont Üniversitesi) geliştirdikleri algoritma ile Instagram fotoğraflarınıza bakarak size psikolojiniz hakkında bilgiler verebiliyor.

Araştırma şu şekilde gerçekleştirilmiş: Amazon’un Mechanical Turk platformunda çalışan gönüllü 500 kişiye klinik depresyon testi yapılmış. Diğer yandan bu 500 kişinin Instagram’a gönderdiği 40bin fotoğraf algoritma tarafından incelemeye alınmış. Sonuç olarak, depresyon testine göre depresyonda olan kişilerin fotoğraflarında ağırlıklı olarak koyu/gri tonlar ve soluk bir görünüm olduğu gözlenmiş. Ayrıca, depreseyonda olan kişilerinin paylaşımlarının daha az beğeni aldığı belirlenmiş.

Depresyondaki katılımcıların filtre kullanması halinde genelde “Inkwell”, buna karşılık sağlıklı kişilerin ise “Valencia” filtresini kullandığı ortaya çıkmış.

Araştırmacılar Reece ve Danfoth, çalışma sonuçlarına göre şu yorumu yapıyor:

Bu bulgular kişinin psikolojisindeki büyük değişikliklerin sosyal medya kullanımına yansıdığı ve dolayısıyla bilgisayar metotları kullanılarak bunun tespit edilebileceği düşüncesini desteklemektedir.

Kaynak: thenextweb

 


Yapay zekâ sağlıktan sanata, iş dünyasından günlük hayatımıza birçok alanda yenilikler getirecek. Geniş bir perspektifte bu yeniliklerin neler olabileceğini inceleyen Yapay Zekâ raporumuza göz atmanızı öneririz. Raporun bölümlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir, raporu pdf formatında indirebilirsiniz:

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X